İki Yılda 1 Lira 75 Kuruş Zam Geldi!

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin Biga İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nden bu yıl mezun oldum. Sürekli olarak da yazılarımda mezuniyetimle, okulumla ilgili paylaşımlar yaptığıma şahit olmuşsunuzdur. Bugün konumuz yine mezun olduğum okuluma ait. Daha da doğrusu, okul için öğrenci taşıyan fakülte araçlarına…

2014 yılında Biga’ya geldiğim zaman içimden “Allah’ım ben nereye düştüm böyle?” demiştim. Her yer otlaklık, okulun içinden koyunlar, kuzular geçiyor. İzmir gibi bir yerden sonra Biga, çok tuhaf gelmişti. Tabii zamanla alıştım. Şimdi de İzmir’e dönesim gelmiyor…

Okula ilk girdiğim yıl, Selçuk Yurdu’nda kaldım. Bilen bilir, fakülteye en yakın ve en büyük yurttur. Herkes iyiliğinden bahseder ama tam bir Dallas ortamı var orada. Yurtta kalırken odada ihtiyaç duyduğum malzemeleri almak için AVM’ye giderdim. O zaman fakülte ile Biga Merkez arasında giden fakülte araçları 1 lira 25 kuruştu.

Üçüncü sınıftan sonra gelen zamların ardı arkası kesilmedi. İlk olarak 2 lira yapıldı. Geçtiğimiz yıl 2 buçuk liraydı ve bugün öğrendim ki 3 lira yapmışlar. Merkezde kalan öğrenci sayısı, Ağaköy’de kalan öğrenci sayısının yaklaşık olarak bir 100 katı olabilir. 3 lira gidiş, 3 lira dönüş desem, günde 6, haftada 42 ve bir ayda 168 lira yapar. Sadece KYK ile geçinen öğrenciler mevcut. Bu da demek oluyor ki her ay KYK parasının yarısı yol masrafına gidecek.

Yatırım Yapacaklarmış

Toplanan paralarla öğrencilere ve Ağaköy’e yatırım yapılacağından bahsedilmiş. Hiç de inanmadım! 5 yılda yapılan en büyük yatırımlar okul arazisine (köyde 2 adet bulunmasına rağmen) bir camii yapılması oldu. Ha bir de topraklı yolu asfalt yaptılar sağ olsunlar. Ben o yolu 3 sene boyunca çamura bata çıka yürüdüm. Ne zaman ki Selçuk Yurdu’ndan ayrılıp merkeze taşındım, yola asfalt dökmeyi akıl ettiler ve döktüler.

Yapacakları yatırım köyde iki adet camii olmasına rağmen okul arazisine camii yapmaksa, yapmasınlar daha iyi. Yatırımsız Biga daha güzel, gerçekten!

Eğitime yapacakları yatırımları da gördük. Bir Girişimcilik Binası kuruldu fakat içerisinde insan yok. Normalde şu an ismini vermek istemem ama asistanının ismi Dalga olan bir hocamızın orada bulunması gerekirdi. Sahi, kendisi derslere de pek gelen biri değildi zaten…

Biga Aldı Başını Gidiyor

Son 1 yılda 1 lira 75 kuruş oranında zam yapmak, insafsızca. Ev sahibimin 500 lira olan kiramı bu yıl 700 lira yapması gibi.

Biga’daki insanların gözünü para bürümüş durumda. Affedersiniz ama dönüp şöyle bakmayacağım evler 700 liradan başlar olmuş. İnsan o eve para verirken içi yanar. Ev ağlıyor beni yıkın, yerime yenisini yapın diye ama kiraya gelince 700!

Hele bir ev gördüm geçen, duvarları rutubetten kapkara olmuş ilanda da şöyle yazıyor “Ada Mahallesi 2+1 Full Eşyalı 750 TL Ucuz Kiralık Ev”. Sizin ucuzdan anlayışınız buysa, vay halimize vay.

Biga’ya bir yazın bir de eğitim döneminin başladığı zaman gitmenizi öneririm. Biga eğer şu son 5 yılda kalkınma yaşadıysa, öğrenci sayesindedir ve ilçe tamamen öğrencilerin onları beslemesiyle ayakta kalabilmektedir. Öğrencileri düz ayak evire çevire belini bükmektense, destek olunması gerekir.

Vicdanınızın olduğunu da kendinize hatırlatmalısınız. Çünkü bir vicdanınız varsa o evlere, ulaşıma böyle zamlar getiremezsiniz!

Başa dön tuşu