IMF Avrupa Birliği’ne Şeffaflık Tavsiyesinde Bulunacak!

IMF tarafından Avrupa Birliği’nin sermaye piyasalarının gelişimi için şeffaflık tavsiyesinde bulunulacak.

IMF’nin Avrupa Birliği’ne Tavsiyeleri Olacak

IMF kısa adıyla anılan Uluslararası Para Fonu, Avrupa Birliği tarafından sergilenen Amerika piyasalarına rakip nitelikte bir sermaye piyasası oluşturulması ile ilgili çalışmalarına katkı sağlamak adına bazı önerilerde bulunacak. Uluslararası Para Fonu, Avrupa Birliği’nin iflas, denetim – gözetim ve şeffaflık kurallarının daha iyi hale getirilmesi gerektiğine vurgu yaparak tavsiyelerde bulunacak.

Şirketlerin Banka Kredilerine Bel Bağlaması Önlenecek

Avrupa Birliği tarafından bir süredir Sermaye Piyasaları Birliği oluşturulması, şirketlerin banka kredilerine bel bağlamak durumunda olmaları yerine tahvil ihracı ve hisse senedi gibi yollarla fon toplamaya yönlendirilmesi gibi konularda çok az ilerleme kat edildi. Sermaye Piyasası Birliği, Avrupa Birliği tarafından 2015 yılında gündeme getirildi. Alınan bilgilere göre Uluslararası Para Fonu tarafından bu birliğin hayata geçirilmesi konusunda AB’ye yapacağı tavsiyeleri olacak. IMF, AB’ye Sermaye Piyasaları Birliği’nin şirketleri banka kredileri yerine borsa işlemlerine ve tahvil ihracı işlemlerine yönlendirmesini önerecek.

IMF Sermaye Piyasaları Birliği’ni Analiz Edecek

Uluslararası Para Fonu Avrupa Birimi Direktörü Poul Thomsen tarafından bu konuyla ilgili bir açıklama yapıldı. Poul Thomsen açıklamasında Avrupa Sermaye Piyasaları Birliği’nin olası faydaları ile ilgili IMF olarak bazı analizler yapılacağını, yapılacak bu analizlerin sonuçlarının önümüzdeki birkaç haftalık süreçte yayınlanacağını bildirdi. Uluslararası Para Fonu tarafından yayınlanacak raporda Avrupa Sermaye Piyasaları Birliği’nin ilerletilmesi, daha iyi hale nasıl getirileceği gibi konularda tavsiyeler de yer alacak. Thomsen bu iyileştirmelerin şeffaflık önerileri, iflas, denetim ve gözetim mekanizmalarının iyileştirilmesi çerçevesinde olacağını da belirtti.

 

Başa dön tuşu
Kapalı