IMF Bankalara Önemli Uyarıda Bulundu!

IMF tarafından teknolojik gelişmelerden geri kalmak istemeyen bankalara uyarıda bulunuldu.

Uluslararası Para Fonu Bankaları Uyardı

IMF kısa adıyla anılan Uluslararası Para Fonu teknolojik faaliyetleri bulunan büyük şirketlerin finans sistemi ile ilgili yaptıkları çalışmalardan geri kalma gibi bir riskle karşılaşmak istemeyen bankaların kendilerini geliştirmesi gerektiğini söyledi. Bu uyarı Uluslararası Para Fonu’nun yazarlarından Tommaso Mancini – Griffoli ve Tobias Adrian tarafından hazırlanan Dijital Para’nın Yükselişi adlı raporda yapıldı. Raporda nakit para ve mevduatların günümüzde yaygın bir şekilde kullanıldığından, bu nedenle bankaların güçlü rakiplerle karşı karşıya kalmak gibi risklerinin olduğundan bahsedildi. Bu rakiplerin teknolojik anlamda kendini geliştirmeyen bankaları gölgede bırakabileceğine de değinildi.

Bankaların Ortadan Yok Olması Söz Konusu Değil

IMF yazarları tarafından hazırlanan raporda buna rağmen fintech start-uplarının ve teknoloji şirketlerinin bankaları tehdit etse dahi; bankaların ortadan yok olma tehlikesiyle karşılaşmayacakları da belirtildi. Ancak bazı bankaların mutlaka gelişmelerin gerisinde kalacağına, bu yüzden bankaların aceleci davranmaları ve günümüzün teknolojik gelişmelerine ayak uydurmak için gereken çalışmaları yürütmeleri gerektiğine de dikkat çekildi. Uluslararası Para Fonu tarafından hazırlanan bu rapor tüm bankalar için uyarı niteliğinde oldu.

Facebook’un Libra’sı Eleştirildi

Facebook tarafından bir süre önce tanıtımı yapılan Libra adlı kripto para birimi bazı finans sektörü yetkilileri tarafından eleştirilmişti. ABD Merkez Bankası FED Başkanı Jerome Powell de yaptığı açıklamalarda Libra’nın kara para aklama, kişisel gizlilik, finansal istikrar ve tüketicilerin korunamaması gibi endişeleri de beraberinde getireceğini söylemişti. Ayrıca ABD Başkanı Donald Trump da kripto para birimleri ile ilgili konuşarak teknoloji şirketlerinin amacının bankalara hizmet etmekse; bankalar için geçerli kurallara uymaları gerektiğini söylemişti.

Başa dön tuşu
Kapalı