IMF: Küresel Ekonomi Büyük Risklerle Karşı Karşıya!

IMF Başkanı Christine Lagarde yaptığı açıklamada küresel ekonominin çok büyük risklerle karşı karşıya olduğunu söyledi.

Finansal Şartlardaki Belirsizlik Büyük Risk

IMF kısa adıyla anılan Uluslararası Para Fonu’nun Başkanı Christine Lagarde tarafından yapılan açıklama küresel ekonomiye dair oldu. IMF Başkanı Christine Lagarde dikkat çeken açıklamasında küresel ekonominin barındırdığı pek çok önemli risk olduğunu söyledi. Lagarde, dünya genelinde ülkeler arasında yaşanan ticari gerginliklerin, borçların giderek artıyor olmasının, küresel finans piyasalarında şartların belirsizliğinin küresel ekonomi adına negatif yönlü önemli riskler olduğunu belirtti.

ABD – Çin Gerginliği Küresel GSYH’yi Düşürecek

Uluslararası Para Fonu Başkanı Christine Lagarde, Amerika ile Çin arasında yeni gümrük tarifeleri ve ek vergiler konusunda yaşanan ticaret çekişmelerinin küresel GSYH’yi azalma ihtimalinin olduğunu, küresel GSYH’nin 2020 yılında yüzde 0.5 oranında azalmasının beklendiğini, bu azalmanın 455 milyar dolar düzeyinde olacağını belitti. Lagarde, Amerika – Çin arasındaki anlaşmazlıkların küresel ekonomik aktivitelerde önemli ölçüde azalmaya neden olabileceğini, dünya ekonomisinde şu an itibariyle her ne kadar dengelenme ve iyiye gitme yolunda işaretler alınıyor olsa da risklerin aşağı yönlü eğiliminin devam ettiğini de ifade etti.

Ülkeler Bazı Konularda Kararlı Olmalı

IMF Başkanı Lagarde, politika yapıcıların ekonomideki büyümeyi korumak adına araçların önemli bir kısmını kullanmaları gerektiğinin altını çizdi. Chirstine Lagarde, göre özellikle ticaret, finans düzenlemeleri, kurumlar vergisi, iklim değişiklikleri ve göç gibi konularda ülkelerin işbirliği içinde hareket etmelerinin ve kararlı olmalarının da küresel ekonomi için son derece önemli olduğunu da sözlerine ekledi.

Başa dön tuşu
Kapalı