IMF Pakistan’a 6 Milyar Dolarlık Krediyi Onayladı!

IMF tarafından Pakistan’a sağlanacak olan 6 milyar dolar tutarındaki kredi onaylandı.

Pakistan’a 39 Ayda 6 Milyar Dolar

IMF kısa adıyla anılan Uluslararası Para Fonu tarafından Pakistan’a verilecek olan kredi onaylandı. Uluslararası Para Fonu, Pakistan’a 39 ay içinde toplam olarak 6 milyar dolar kredi sağlayacak. IMF tarafından yapılan açıklamada Pakistan’a 39 ayda 6 milyar dolar verilmesinin onaylandığı duyuruldu. Açıklamada kredinin Pakistan’da uygulanmakta olan ekonomik reform paketinin desteklenmesi için verileceği belirtildi.

IMF Pakistan’a Her Yıl 2 Milyar Dolar Ödeyecek

Uluslararası Para Fonu tarafından yapılan ve Pakistan’a sağlanacak olan krediye onay çıktığını bildiren açıklamada kredinin toplam tutarının 6 milyar dolar olduğu, 39 ay için sağlanacağı söylendi. Açıklamada ayrıca Pakistan’da devam etmekte olan ekonomik reform paketine destek kapsamında bu kredinin sağlandığı, kredinin 1’er yıldan oluşan 3 ayrı dönemde 2’şer milyar dolar olarak sağlanacağı belirtildi. Uluslararası Para Fonu bu kredi ile Pakistan’a önümüzdeki 3 yıl boyunca her yıl 2 milyar dolar ödeme yapacak.

500 Milyon Dolarlık Bölüm Temmuz Ayında Ödenecek

IMF açıklamasında ülkeye sağlanan bu kredinin Pakistan ekonomisinin daha güçlü hale gelmesi ve ekonomik büyümenin sürdürülebilir olması, kamu borçlarının azaltılması gibi amaçları içerdiğini belirtti. Uluslararası Para Fonu ülkedeki rekabet ortamının artırılmasının, resmi rezervlerin tekrardan oluşturulmasının, piyasalarda esnek döviz kuru düzeyine ulaşılmasının, enerji sektöründeki ekonomik kayıpların giderilmesinin ve şeffaflığın sağlanmasının da kredinin amaçlarından olduğunu belirtti. IMF tarafından onaylanan kredi kapsamındaki ilk ödemenin 500 milyon dolarlık bölümünün bu ay içinde yapılması planlanıyor.

Başa dön tuşu
Kapalı