IMF Uyarıyor! Libra Bazı Riskler Barındırıyor!

IMF baş ekonomisti Gita Gopinath yaptığı açıklamada Libra’dan kaynaklanabilecek riskler olduğunu söyledi.

Tüketicilerin Verilerinin Korunamaması Riski Var

IMF yani Uluslararası Para Fonu baş ekonomisti Gita Gopinath, Facebook’un piyasaya sürmeyi planladığı kripto para Libra ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Gita Gopinath açıklamasında Libra’nın bir takım riskler barındırdığını, bu risklerin regülatörler tarafından düzeltilmesi gerektiğini söyledi. Facebook tarafından çıkartılması planlanan dijital para birimi Libra’nın finansal piyasalara daha fazla katılım olmasını sağlayabileceğini, fakat bunun yanı sıra tüketicilerin verilerinin koruma altına alınması, “arka kapı dolarizasyonu” gibi bazı endişeleri de beraberinde getireceğini belirtti.

Düzenleyiciler Gerekli Özeni Göstermeli

Uluslararası Para Fonu adına konuşan baş ekonomist Gita Gopinath, IMF tarafından Facebook’un dijital parası Libra ile ilgili çeşitli endişelerini ortaya koyduğunu, Libra’nın piyasaya sürülerek kullanılmaya başlamasının ardından doğabilecek risklere karşı uyarıda bulunduğunu söyledi. Gopinath, kripto para Libra’yı düzenleyen kişilerin bazı konularda yaşanması muhtemel gelişmelere özen göstermesi gerektiğinin de altını çizdi. Bu konuların başında Libra kullanıcısı tüketicilerin kişisel verilerinin korunması olduğunu, ayrıca Libra’nın kullanılmaya başlamasının “arka kapı dolarizasyonu” tabir edilen aktiviteye de yol açabileceğini belirtti.

Libra Konusunda Doğru Adımlar Atılmalı

IMF başekonomisti Gita Gopinath, Facebook tarafından lanse edilen ve kullanıma sunulacağı bildirilen Libra üzerinde çalışan dünya genelindeki düzenleyicilerin doğru adımların atılmasını sağlaması gerektiğini, bu adımların atılmasında geç kalmamanın da bir gereklilik olduğunu söyledi. Gopinath açıklamasında Uluslararası Para Fonu olarak riskler konusunda tüm uyarıları yaptıklarını da ifade etti.

Başa dön tuşu
Kapalı