İndirim Oranında Düzenleme

Devletin yaptığı zamlara her seferinde farklı bir isim bulmasına şaşırmıyorum artık. Zam denilince kötü bir şey olmuş gibi davrananlar farklı isim bulmaya mecburdur. Ekonomisinde daralmalar yaşayan ülkeler zam yapmak, vergilerde fahiş fiyatlar uygulamak, yeni vergi kolları üretmek gibi çalışmalara yönelir. Bunların en büyük sebebi üretimin tam anlamıyla durma noktasına kadar gelmesidir. Yapılan özelleştirmeler, kapatılan fabrikalar, dışa bağımlılık, Euro-Dolar kurunun yüksek olması, bugün her şeye zam yapılmasının alt yapısıdır. Yani kapatılan her fabrika bir zam olarak geri gelecekti ve geldi.

İndirim Oranını Düşürdük

Çarşamba gününe damga vuran yüzde 400’lere varan zamlı bir olay! Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir Yolları’nın, Yüksek Hızlı Tren (YHT) abonman ücretlerine yaptığı fahiş fiyat artırımı için indirim oranında düzenleme demesinden bahsediyorum.

Ankara-Polatlı arası 220 liradan 877 liraya çıkarıldı.

Ankara-Eskişehir ve Ankara-Konya arası 480 lira olan fiyatlar da bin 687 lira oldu.

Ankara-İstanbul arası 2100 liradan 3 bin 847 liraya çıktı.

İndirim oranının düşmesiyle, indirimli olan abonman kartlarının ne kadar çok indirim sağladığını görmüş olduk. Doğalgaz ve elektrik faturalarıyla öğrencinin, çalışanın belinin büküldüğü bu aylarda yapılan bu ulaşım zammı gerekli miydi peki? Bence gereksiz! Zam yapacaksanız enflasyon oranında yapın yüzde 400’lere varan zam yapmayın. Yapın yüzde 12 zam bakalım halkın buna sesi çıkacak mı?

Elektriğe Zam Az Bile

Bu sözün kime ait olduğunu hepimiz iyi biliyoruz. Evet elektriğe, doğalgaza, suya, ulaşıma yapılan zamlar az. Çünkü enflasyon üç haneli rakamlarda geziyor. Peki ya maaşlara yapılan zamlar? Asgari ücrete yapılan zam? Çok mu yeterli? İnsanlar rahat rahat mı geçiniyor? Asgari ücrete de memura emekliye özel sektörde çalışanlara da gerçek enflasyon oranında zam yaparsanız elektriğe yapılan zam az gelir.

Dünyada doğalgaz ve elektrikte fiyat düşüşü varken bizde neden artış var hiç düşündünüz mü? Şirketlerin ve devletin maliyeti mi artıyor Türkiye’de? Hayır. Daha fazla kazanmak istiyorlar. Aynı ürünü satıp daha çok kar elde etmek istiyorlar. Kendileri kazanırken halkın kaybetmesini istiyorlar. Milyonlarca insanı zor duruma sokup evlerine haciz göndermek istiyorlar. Kar oranları yetmezmiş gibi kayıp kaçak bedelini de kaldırmıyorlar buda gizli zamdır. Enflasyon az deyip indirim yapacaklarına enflasyonun 4-5 katı zam yapıyorlar ama çalışana hakkını verelim insan gibi yaşasın evinde huzur olsun refah seviyesi artsın demek yok. Hep banacılığın sonu her zaman hüsrandır. Hüsranlarını izlemek keyifli olmayacak ama bunu da belirtmek istiyorum. kabak yine suçsuz halkın olacak!

İnsanların faturalarını ödeyemediği bir devirde yaşıyoruz. Milyonlarca ailenin borcundan dolayı elektriği, doğalgazı kesildi kışın ortasında ama buna rağmen elektriğe yapılan zam az ise hodri meydan gerçek enflasyon oranında elektriğe zam yapında bizde bilelim enflasyon yüzde 12 mi yüzde 500 mü?