ING Grubu ABD’nin Vergi İndirimini Değerlendirdi!

ING Grubu tarafından ABD’nin Türkiye’den ithal edilen çelik ürünlerinden alınan vergiyi düşürmesiyle ilgili yorum yapıldı.

Vergi İndirimi Türk Lirası’na Destek Verebilir

ING Grubu tarafından yapılan değerlendirmede Amerika’nın Türkiye’den ithal edilen çelik ürünlerinden alınan vergilerde yapılan indirimin Türk Lirası’na az da olsa destek verebileceği söylendi. ING Grubu adına değerlendirmede bulunan ekonomi analistleri Amerika tarafından Türkiye’den ithal edilen çelik ürünlerine uygulanan gümrük vergisi oranının yüzde 50’den yüzde 25’e indirilmiş olmasının Türk Lirası açısından olumlu olacağını bildirdiler. Analistler Türk Lirası’nın bu vergi indiriminden az bir miktar da olsa destek alarak değer kazanacağını söylediler.

Çin’e Tarife Artırımıyla Aynı Döneme Denk Geldi

Çelik ithalatına uygulanan vergi tarifesinde ABD tarafından uygulanan indirimin Türk Lirası’na destek sağlayacağını düşünen ING analistleri, Amerika’nın Çin’e uyguladığı tarifelerden de bahsetti. Türkiye’ye uygulanan bu vergi tarifesi indiriminin Çin’den ithal edilen ürünlere uygulanan vergilerin artırıldığı döneme denk gelmiş olmasının Türkiye – ABD ikili ilişkilerinin iyi yönde ilerlediği spekülasyonlarını da ortaya çıkarttığını belirttiler. ING Grubu analistleri Türk Lirası açısından bakıldığında bu indirimin TL’ye destek sağlayacak niteliğinin olduğunu düşünüyorlar.

Beklentimiz Bütün Engellerin Kalkması Yönünde

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan tarafından bugün yapılan açıklamada Amerika’nın Türkiye’den ithal ettiği çelik ürünlerinde vergilerin indirilmesinin olumlu bir gelişme olduğunu söyledi. Ruhsar Pekcan esas beklentilerinin Türkiye – Amerika ikili ticaretinin önünde bulunan bütün engellerin kaldırılması olduğunu da belirtti. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan bu açıklamasını sosyal medya hesabındaki paylaşımıyla yaptı.