ING Hollanda’da İlk Kez Kasiyersiz Kart Çalışmalarına Başladı!

ING tarafından uzun bir zamandır üzerinde çalışmalar yaptığı kasiyersiz kart devrinin yakın zamanda başlatılması planlanıyor. Hollanda’da yapılan ilk denemeler başarılı sonuçlar verdi. Yenilikçi bir banka olarak bilinen ING yeni güncellemeleri ile birlikte teknolojiyi yakından takip ederek müşterilerin hayatlarına da entegre etmeyi amaçlıyor. Hollanda’da ilk kez yapılan denemelerin ardından ING müşterilerin kartlarını okuttuktan sonra herhangi bir şekilde kasiyere ihtiyaç duymadan alışverişlerini tamamlamalarını amaçlıyor. Kasiyerin olmadığı bir mağaza konsepti için ING öncülüğünde ilk adımların atıldığı öğrenildi.

Kasiyersiz Dönem Başlayacak!

ING yaptığı iş anlaşmalarına bir yenisini daha ekledi. Hollanda’da süpermarket zinciri olan Albert Hejin ve Amerikalı teknoloji şirketi olarak bilinen AiFi ile bir işbirliği içerisine girdi. Yapılan ortak çalışma sonrasında denemeler şimdiden başladı. Yeni sistem ile birlikte müşteriler sadece banka kartlarını okutarak sisteme giriş yapabilecekler. Ardından satın aldıkları ürünleri okuttuktan sonra gerekli tutarın kartlarından çekilmesinin ardından marketten doğrudan çıkış yapabilecekler. Kasiyersiz mağaza konsepti uzun zamandır tartışılıyordu. Bu çalışmanın alışveriş sırasında kaosa neden olabileceği iddia edilmişti. Ancak sanıldığı gibi olmadı. Pek çok müşteri tarafından test edilen yöntem büyük bir ilgiyle karşılandı.

Yeni konseptin test edilmesi için konsept bir mağaza yeniden inşaa edildi. Zaandam kentinde gerçekleştirilen 14 metrekare büyüklüğünde mağaza müşterilerin çıkış sırasında banka kartlarını okutmalarına dayalı bir sistem olarak tasarlandı. Şimdilik mağazalardaki ödeme üst sınırı 25 avro olarak belirlendi. Ancak ilerleyen dönemlerde bu rakamın artırılması planlanıyor. ING tarafından gerçekleştirilen proje bir anlamda Amazon Go tarafından kullanılan ödeme yöntemine benzetildi. Projenin detaylarına inildiği zaman gizlilik ve mahremiyete önem verildiği, yüz tanıma sisteminin kullanıldığı açıklandı. Sistem birkaç ay boyunca kontrol edilecek. Başarı göstermesi halinde pek çok alanda müşterilerin kullanımına sunulacak.

Başa dön tuşu
Kapalı