ING İhracatçı Paketi Yeniden Düzenlendi!

ING Türkiye tarafından TİM ile bir süredir ihracatçılara destek vermek üzere bir iş birliği düzenlenmişti. Bu iş birliği çerçevesinde verilen kredi paketinin koşulları aradan geçen zamanın ardından yenilendi. Protokolün yenilenmesinin ardından ING tarafından TİM üyeleri için sunulan Euro bazlı krediler 1 yıl vadeli olduğu takdirde sabit faiz oranının yüzde 2.50 seviyelerine çekildiği açıklandı. Rotatik krediler için ise faiz oranı yüzde 1.85 seviyelerine kadar düşürüldü.

ING Türkiye ile Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından bir protokol imzalanmıştı. Bu protokol çerçevesinde şartlar günümüz koşullarına göre yeniden düzenlendi. Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle ve Türkiye ING Genel Müdürü Pınar Abay’ın ev sahipliği yaptığı bir toplantı düzenlendi. Toplantıda düzenlenen koşullar yeniden paylaşıldı. Faizlerin indirilmesinin ardından TİM üyeleri için kredilerde herhangi bir komisyon ya da masraf alınmayacağı belirtildi. Fuar katılımlarına özel olarak kredi kartı ve taksitli işlem süreçlerinde pek çok hizmetin ücretsiz olması sağlanacak.

1 Milyar Euro Kredi Hacmi Hedefleniyor

TİM Başkanı İsmail Gülle toplantıda önemli değerlendirmelerde bulundu. Açıklamalarında ‘Geçtiğimiz Nisan ayında yeni bir protokol imzalamıştık. Yüzde 2.25 faiz oranlarında sunulan rotatif krediler için 1 milyar euroluk kredi hacminin yarısı bugüne kadar kullanılmıştı. Bunun üzerine protokol şartları Merkez Bankasının politika faizi  yüzde 24 olduğu sıralarda gerçekleşmişti. Ancak indirimlerin ardından günümüzde yüzde 16.5 seviyelerine kadar düştü. Bu yüzden protokol şartlarını yenileme kararı verdik.’ İfadelerini kullandı.