ING Türkiye Güneş Enerjisi Santrali Kuruyor!

29.07.2019
A+
A-
ING Türkiye Güneş Enerjisi Santrali Kuruyor!

ING Türkiye kuracağı güneş enerjisi santrali ile kendi elektriğini üretecek.

ING Türkiye Kendi Elektriğini Kendi Üretecek

ING Grubu bünyesinde sorumlu ve sürdürülebilir bankacılık anlayışıyla faaliyetlerine devam eden ING Türkiye güneş enerjisi santrali kuracak. ING Türkiye’nin Kahramanmaraş Operasyon ve Çağrı Merkezi’nin çatısına kurulacak olan santral sayesinde elektrik tüketiminin yüzde 30’luk kısmı üretilecek. ING Türkiye, Kahramanmaraş’ta güneş enerjisi santrali kurma çalışmalarına başladı. Operasyon ve Çağrı Merkezi’nin çatısına kurulacak olan santral 2 bin metrekarelik alanı kaplayacak. Santralin, Merkez’in tükettiği elektriğin yüzde 30’unu karşılaması planlanıyor.

Güneş Enerjisi Santrali 9 Ayda Tamamlanacak

ING Türkiye tarafından yenilenebilir enerji alanına yatırım yapılarak elektrik üretilecek. ING Türkiye Kahramanmaraş Operasyon ve Çağrı Merkezi’nin çatısında yer alacak güneş enerjisi santrali ile sürdürülebilirliğe katkı sağlanmış olacak. Aynı zamanda Birleşmiş Milletler Global Compact Türkiye Sürdürülebilir Bankacılık ve Finans Çalışma Grubu üyesi de olan ING Türkiye bu projeyi 9 ay içinde tamamlamayı planlıyor. Dünya genelinde sürdürülebilirlik alanında attığı lider adımlarla bilinen ING Grubu 2018 yılında iklim finansmanı için toplam 16.5 milyar euro kaynak kullanmıştı. Grup, 2020 yılında bu kaynak tutarının 30 milyar euro olmasını hedefliyor.

ING Türkiye Bu Projeyle Örnek Olacak

ING Türkiye Genel Müdürü Pınar Abay yaptığı açıklamada ING Grubu’nun 2015 Paris Anlaşması’nda imzası olduğunu hatırlattı. Pınar Abay, güneş enerjisi santrali kurma projesinin örnek bir proje olduğunu, ING Türkiye olarak çevre duyarlılığına önem veren projeleri takip ettiklerini ve desteklediklerini, bu kapsamda Kahramanmaraş’ta bulunan ING Türkiye Operasyon ve Çağrı Merkezi’nin yenilenebilir enerji tesisi kuracaklarını ifade etti.