ING Türkiye’nin Tasarruf Eğilimleri Araştırması Sonuçlandı!

ING Türkiye, Türkiye’nin Tasarruf Eğilimleri Araştırması’nı değerlendirdi.

ING’nin TTEA Sonuçları Açıklandı

ING Türkiye tarafından Türkiye’nin kentsel yerleşim bölgelerinde yaşayan kişilerin tasarruf eğilimlerinin takip edilmesi amacıyla 2011 yılından beri Ipsos Araştırma adlı firma ile ortaklaşa düzenlenen Türkiye’nin Tasarruf Eğilimleri Araştırması sonuçlandı. TTEA kısa adıyla bilinen Türkiye’nin Tasarruf Eğilimleri Araştırması’ndan elde edilen sonuçlara göre hane halklarının tasarruf sahipliği oranı 2019 yılının ilk çeyreğinde; 2018 yılının son çeyreğine göre gerileme kaydetti ve yüzde 16.1 iken; yüzde 14.2’ye düştü. Yakın bir tarihte tasarruf yapmayı düşünenlerin oranı 2018’in son 3 ayında yüzde 26.1 iken; 2019’un ilk 3 ayında yüzde 30.5’e çıktı.

Tasarruf Edecek Kadar Geliri Olmayanların Oranı Düştü

ING tarafından Ipsos Araştırma ile işbirliği içinde sürdürülen TTEA sonuçlarına göre tasarrufu olmayan kişilerin sunduğu gerekçelerin ilk sırasında tasarruf etmek için yeteri kadar gelirlerinin olmaması geldi. Bu kişilerin oranı geçen yılın son çeyreğinde yüzde 87 olarak kaydedilirken, bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 80 oldu. Borçları nedeniyle tasarruf edemediğini bildirenlerin oranı ise yüzde 12’ye yükseldi.

ING Türkiye Lider Tasarruf Bankası Olmaya Devam Edecek

ING Türkiye tarafından Türkiye Tasarruf Eğilimleri Araştırması’nın sonuçları ile ilgili bir yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada ING Türkiye Bireysel Bankacılık Genel Müdürü Yardımcısı Alper Gökgöz de görüşlerini belirtti. Alper Gökgöz tasarruf edebilmenin sürdürülebilir ekonomik büyüme üzerinde önemli etkilerinin olduğunu söyledi. Gökgöz, tasarruf yapmanın bir alışkanlık olduğunu, TTEA sonuçlarının tasarruf yapan kişiler arasında düzenli tasarruf sahiplerinin oranının sabit kaldığının görüldüğünü de belirtti. ING Türkiye olarak lider tasarruf bankası olma misyonlarına önümüzdeki dönemlerde de devam edeceklerini de sözlerine ekledi.