İngiliz Bankası TSB Şubelerini Kapatıyor

200 yıldan bu yana hizmet veren İngiliz Bankası TSB son dönemlerde zor günler geçirmeye başladı. Aldığı bir karar sonrasında 82 şubesini kapatacağını açıkladı. İngiliz Bankası TSB bir süre önce 2022 yılına kadar sürdürülmesi beklenen bir tasarruf planı oluşturmuştu. Bu tasarruf planı çerçevesinde 100 milyon pound tasarruf yapılması hedefleniyordu.

Tasarruf planı çerçevesinde gelecek yıl içerisinde dönüşüm sağlamak için hizmet veren 82 farklı şubesini kapatma kararı aldı. 82 şube ile birlikte mevcut durumda olan varlıklarının yüzde 15’lik kısmının kapatılması da planlananlar arasında yer alıyor.

Bankanın faaliyet geçmişi 200 yıl öncesine kadar uzanıyor. Geçmiş dönemde banka daha yüksek gelir arayışına girmişti. Bu arayış içerisinde 2015 yılında 1.7 milyar pound çerçevesinde Banco Sabadell tarafından satın alınmıştı. Genişlemenin devam edeceği ve kar oranlarının yükseleceği düşünülüyordu. Ancak beklenildiği gibi olmadı. Bilişim ve teknoloji alanında yaşanan birtakım aksaklıkların üst üste gelmesi sebebiyle son yıllarda TSB’nin maliyetinin arttığı belirtildi. Yapılan değerlendirmeler sonrasında TSB’nin geçen yıl içerisinde zarar ettiği de belirlendi. Bu zararın devam etmemesi için banka tarafından bir tasarruf planı oluşturuldu. 82 şubenin kapatılmasının ardından pek çok banka çalışanının da işsiz kalacağı ifade ediliyor. Bu durum şimdiden gergin bir bekleyişe neden oldu. Hangi şubeleri kapatılacağı konusunda şimdilik net bir açıklama yapılmadı.

Kapalı