İngiltere Merkez Bankası Brexit Uyarısı Yaptı!

İngiltere Merkez Bankası hazırladığı Finansal İstikrar Raporu’nda anlaşmasız Brexit hakkında uyarıda bulundu.

Anlaşmasız Brexit Finansal Şartları Sıkılaştırır

Finansal İstikrar Raporu hazırlayan İngiltere Merkez Bankası, ülkenin Avrupa Birliği’nden çıkış süreci olan Brexit’in anlaşmasız olarak gerçekleşmesi durumunda İngiliz sterlini de dahil olmak üzere yatırım araçlarının maliyetlerinin uyumunun sert olacağını söyledi. İngiliz MB tarafından hazırlanan raporda sterlin, hisse senetleri, devlet tahvilleri ve şirket tahvillerinin yanı sıra bankaların borçlanma maliyetlerinin de anlaşmasız Brexit’e uyumunun sert bir şekilde olacağını belirtti. Banka, ortaya çıkacak olan bu durumun vatandaşlar ve şirketler açısından bakıldığında finansal şartların sıkılaşması anlamına geleceğine de dikkat çekti.

Bankacılık Sektörü Şoklarla Başa Çıkabilecek Güçte

BoE kısa adlı İngiltere Merkez Bankası raporda Brexit ile ilgili belirsizliklerin arttığına, bu durumun politika faizi oranları üzerinde oluşturduğu baskının İngiliz sterlini ve merkezi İngiltere olan şirketlerin hisse senetlerinde düşüşe sebep olduğunu belirtti. İngiltere bankacılık sektörünün anlaşmasız Brexit’ten doğacak olan büyük finansal ve ekonomik şoklara karşı güçlü olduğuna da vurgu yapıldı. Finansal İstikrar Raporu’nda İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden anlaşma sağlanmadan ayrılması halinde ortaya çıkacak olumsuzluklara değinildi.

Bankalar Aylarca Kendi Borçlarını Ödeyebilir

İngiliz Merkez Bankası ayrıca İngiliz bankalarının toplam olarak 1 trilyon sterlinden fazla likidite hacmine sahip olduğunu, bu rakamla aylar boyunca dış dövize ve toplu finansmana ihtiyaç duymaksızın borç yükümlülüklerinin yerine getirilebileceğini de belirterek, küresel ticaretteki risklerin ve artan gerginliklerin küresel üretimdeki büyümeyi ve iş hayatını olumsuz etkilediğine de vurgu yaptı.

Başa dön tuşu
Kapalı