İngiltere Merkez Bankası GSYH Verilerini Değerlendirdi!

İngiltere Merkez Bankası tarafından nisan ayı GSYH verileri ile ilgili açıklama yapıldı.

GSYH Verileri Beklenmedik Bir Durum Değildi

BOE olarak kısaltılan İngiltere Merkez Bankası yetkilisi tarafından bazı açıklamalar yapıldı. BOE Para Politikası Komitesi Üyesi Michael Saunders tarafından yapılan açıklamada geçtiğimiz günlerde açıklanan İngiltere’deki nisan ayı GSYH verileri değerlendirildi. Michael Saunders, GSYH verilerinin zayıf gelmesinin beklenmedik bir durum olmadığını, bunu zaten beklediklerini söyledi. İngiltere Merkez Bankası Para Politikası Komitesi üyeliği görevinde bulunan Michael Saunders zayıf GSYH verilerinin yanı sıra Brexit süreci ile ilgili de konuştu.

Otomotiv Sektöründe Üretim Durdu

BOE PPK Üyesi Michael Saunders, Brexit yani İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkışı için ilk belirlenen tarih olan 29 Mart 2019 tarihine doğru zaten İngiltere’de otomotiv sektöründe üretimin yavaş yavaş durma noktasına geldiğini belirtti. Saunders alınan bir sonraki kararla AB’den çıkış için ikinci tarihin 31 Ekim 2019 olmasının ardından otomotivde üretimin yeniden başlamasının beklendiğini ve İngiltere’de ekonominin yeniden toparlanma sürecine girmesini beklediklerini de söyledi. Michael Saunders’e göre ülkede GSYH verilerinin nisan ayı için zayıf gelmesi zaten beklenen bir durumdu.

İngiltere Ekonomisi Yüzde 0.4 Daraldı

İngiltere’de bu hafta başında açıklanan GSYH verilerine göre 2019 yılının nisan ayı itibariyle ülke ekonomisinde yüzde 0.4 oranında daralma oldu. İngiltere ekonomisinin açıklanan rakamlara göre 2016 yılından bu yana elde ettiği en önemli düşüşü yaşadığı görüldü. Michael Saunders açıklamasında ayrıca İngiltere Başbakanı Theresa May’in istifasından sonra başbakanlık için adı geçen kişilerin KDV indirimleri ile ilgili öne sürecekleri vaatlerin para politikası üzerindeki etkilerinin önemli olacağını da belirtti.

Etiketler
Başa dön tuşu