İngiltere’de 27 HSBC Bank Şubesi Kapatılıyor

HSBC Bank’ın büyük bir yapılandırma içerisine girdiğini açıklamasından bir hafta sonra, İngiltere’de bulunan banka şubelerinden 27 tanesinin kapatılacağı bilgisini verdi. Son beş yıl içerisinde banka şubelerini kullanan müşteri sayısının ise üçte bir oranda azaldığını belirtti.

İngiltere’deki HSBC müşterilerinin yüzde 90 oranındaki kesimin bankacılık işlemleri için bankanın telefon hatlarını, interneti ve akıllı telefon uygulamalarını kullandığını bildirdi ve nakit para ihtiyaçları durumunda ise müşterilerinin yüzde 99 oranındaki kesiminin ATM’leri tercih ettiğini açıkladı. Müşteri hizmetlerine erişim ihtiyaçlarında ise sorunların sosyal medya üzerinden çözüme ulaşması durumunun beş kat daha artışta ifade etti.

Gelişen Teknoloji ile Banka Şubeleri Azalıyor

HSBC-banka-subeleri-bankagazetesiHSBC İngiltere Bireysel Bankacılık ve Varlık Yönetimi Müdürü Stuart Haire, son 5 ile 10 yıl içerisinde değişmekte olan bankacılık alışkanlıklarına ve anlayışına dikkat çekerek şu açıklamalarda bulundu:

“Sürdürülebilir bir şube ağını korumak bizim için oldukça önemlidir. Bu ağın geleceğe uygun olmasını sağlamalıyız.” ve açıklamasına şu şekilde devam etti, “Ancak, müşterilerimizin son 5 ile 10 yıl içerisindeki bankacılık işlemlerinde tercih ettiği yol ve yöntemler büyük ölçüde değişti ve bu durum görmezden gelemeyeceğimiz bir duruma ulaştı.”

HSBC Sözcüsü, bankanın e-mail aracılığı ile açıklamada bulundu. Açıklamasında, müşterilerinin nakit paraya erişebilmeleri konusunda dikkatli olduklarını belirtti. Ayrıca şube kapanışlarının hiçbirinin, mevcut bölgede bulunan son şube olmayacağını da ifadesine ekledi.

HSBC Bank Şubeleri İçin 43 milyon Dolarlık Yatırım

HSBC Bank, 2020 yılında yeni teknolojinin kurulması ve 49 lokasyonun yenilenmesi dahil olmak üzere şubelerine 43 milyon dolarlık yatırım yapacağını açıkladı.

Kapatılacak olan banka şubelerinden sonra geride hala daha İngiltere’de 594 şubenin mevcut olacağını bildirdi.