a

İnsanlar Bu Kadar Aç ise AVM’ler Neden Bu Kadar Dolu?

İnsanlar Bu Kadar Aç ise AVM’ler Neden Bu Kadar Dolu?
0

BEĞENDİM

Geçtiğimiz günlerde dedemin doğum günü olduğu için Balçova’daki Agora Alışveriş Merkezi’ne gittik. Gittiğimiz zamanda hafta içi bir vakitti. Normal şartlarda hafta içleri alışveriş merkezlerinin boş olması gerekir lakin aşırı bir kalabalık söz konusuydu.

Bakacağım markalar belli; LC Waikiki, DeFacto, Colin’s ve benzeri… Yani, orta düzey gelire sahip olup da doğum gününde normal bir hediye almak isteyenlerin markası bunlar. Kaliteye bakmıyorsun, ucuz yoldan iyi bir giyim ürünü arıyorsun ve karşına bu markalar çıkıyor. Hoş artık bu markalar da eskisi kadar ucuz değil.

LC Waikiki’de istediğim şekilde bir hediye buldum fakat her şeyden son kalmış. Son bir adet, son iki adet… Kadın reyonunun olduğu bölümü görmeliydiniz. Bir başkasının beğenmediği ürünü, bir başkası havada kapıyordu. Sanki kıtlıktan çıkılmış gibiydi. Bir indirim söz konusu değildi, kampanya yoktu fakat kasada sıra beklerken önümde bekleyen çift tam tamına bin 200 liralık alışveriş ile ayrıldılar o mağazadan. Şaka gibi ama gerçek. Yıllık alışveriş yaptıklarını sanmıyorum, kışlık alışveriş olduğunu hiç sanmıyorum. Bir insan kendisine kişi başı 600 TL olduğunu varsayarsak o kadar ne alabilir? Hele hele kış mevsiminin neredeyse hiç yaşanmadığı bir şehirde ne almış olabilir?

Şahsen herhangi bir mağazada cebimde bin TL olsa bile 600 TL harcamak gibi bir lükse kavuşamam çünkü ruhum fakir. 60 TL harcarım ama o rakamın sonuna bir adet daha sıfır gelince nevrim dönüyor. 10 TL çok uygun gelirken 100 TL harcayınca artık moralim bozuluyor.

Tam bu noktada anlayamadığım bir şey daha var ki o da herkes benzin parasından yakınırken arabasız kimsenin hiçbir yere gitmemesi. Kimse, hiçbir şeye tepki göstermiyor güzel ülkemde. Madem benzin fiyatlarından bıkmış durumdasın alma o zaman benzin. Sen ve senin gibi en azından bir milyon kişi almasa, benzin fiyatlarına mutlaka düşüş gelecektir. Herhangi bir ürüne ya da hizmete talep artarsa fiyat da artar. Bu yıllardır süregelen bir iktisat kanunudur. Talep olmazsa fiyat düşecektir. Lakin hepimiz anamızın karnından arabayla çıkmış gibi davrandığımız için hiçbir şekilde o benzin fiyatı düşmüyor orası ayrı… Düşünün ki hafta içi olmasına rağmen koskoca alışveriş merkezinin otoparkında arabanız için yer bile bulamıyorsunuz!

Düşünüyorum insanlar bu paraları nereden buluyor diye. Bilenleriniz olur, Agora AVM’nin ilk giriş kapısından sağ tarafa döndüğünüzde Starbucks vardır. Son zamanlarda en çok fiyatı yükselişe geçen kahvelerin ve atıştırmalıkların sahibidir burası da. Ki benim favori kahve markamdır. Bir kahveye 20 TL para vermek kimseyi üzmüyor. Son gittiğimde iki kahve için 47 TL hesap ödedim. 47 TL’ye “Kurukahveci Mehmet Efendi” markasına ait kahveden tam 8 tane alabilirdim. Evde üç ay boyunca rahat rahat kahve içerdim. Tüm bunları düşünmek beni üzerken, insanlar bu kadar dert yanarken nasıl para buluyor bu kadar harcama yapacak? Sizin bir fikriniz var mı? Benim aklım almıyor…

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.