a

İnsansız Araçların Yetenekleri Birleştirildi!

İnsansız Araçların Yetenekleri Birleştirildi!
0

BEĞENDİM

Türk savunma sanayinde faaliyette olan şirketler yeteneklerini birleştiriyor, ortaya yeni konseptler çıkıyor.

TEKNOFEST İstanbul Devam Ediyor

Türkiye’de savunma sanayi sektöründe faaliyetlerine devam eden firmalar sahip oldukları yetenekleri birleştirme yoluna gidiyorlar. Böylece ortaya yeni ürün konseptlerinin çıkmasının önü açılmış oluyor. Yerli savunma sanayi firmaları İstanbul Yeni Havalimanı’nda düzenlenen ve 23 Eylül 2018 tarihine kadar devam eden TEKNOFEST İstanbul Havacılık Uzay ve Teknoloji Festivali’ne katılarak yeteneklerini ortaya koyuyor. TEKNOFEST kapsamında sergilenen yerli ürünler arasında Aselsan ve Katmerciler tarafından geliştirilen insansız sistem dikkat çekti. Aselsan ve Katmerciler adlı şirketin işbirliği sonucunda geliştirilen projede insansız kara aracı ile Tepegöz Kablosuz Çok Rotorlu Gözetleme Sistemi adı verilen ürün bir araya getirilerek yetenekleri birleştiriliyor.

Aselsan Tepegöz’ü TEKNOFEST’te Sergiledi

Aselsan ve Katmerciler’in ortaklaşa gerçekleştirdiği projede yeteneği ortaya koyulan Tepegöz Kablosuz Çok Rotorlu Gözetleme Sistemi 100 metreye kadar olan yükseklikte görevini yerine getirebiliyor. Aselsan tarafından geliştirilen Tepegöz, elektrikli tahrip mobil yer istasyonu ve otomatik gerilim kontrolü özelliğine sahip olan vinç sistemi ile görev gerçekleştirebiliyor. Ayrıca seçeneklerden biri de Tepegöz’ün güneş panelleri ile desteklenen güç sisteminden yararlanarak çalışabiliyor olması şeklinde açıklanıyor. Tepegöz’de kablo kontrol modülü, yer istasyonu, kablo üzeri enerji modülü, hava aracı kontrol istasyonu, kablo üzeri haberleşme modülü ve kamera sistemini kontrol eden istasyon bulunuyor. Tepegöz uçuşlarını kablolu olarak yapabiliyor. Enerjisini kablo aracılığıyla aldığı için de uçuşları uzun süreli olabiliyor.

İki Şirketin Teknolojisi Birleştirildi

Katmerciler’in ilk kez Uzaktan Kumandalı Atış Platformu ile tanıtımı yapılan insansız kara aracı üzerine entegrasyonu yapılmış olan yararlı yüklerle çok amaçlı şekilde kullanılıyor. Aselsan’ın Tepegöz’ü ve Katmerciler’in insansız kara aracının yeteneklerini bir araya getirilmesi ile enerji kısıtlaması aşılmış olacak ve uzak bölgelere taşınması sağlanmış olacak. Bu sayede sıcak iklimli bölgelerde insan hayatı tehlikeye girmeden keşif imkanı bulunmuş olacak. Katmerciler ve Aselsan diğer yandan SARP Uzaktan Kumandalı Stabilize Silah Sistemi ile insansız kara aracının birbirine entegre edilmesi ile ilgili çalışmalarına da devam ediyor.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.