a

iOS 12 Yüklü iPhone Telefonların Korunma Yolları Açıklandı!

iOS 12 Yüklü iPhone Telefonların Korunma Yolları Açıklandı!
0

BEĞENDİM

Apple tarafından güncellenen iOS 12 işletim sisteminin açıklarının bulunması ile çalışmalar devam ediyor.

iOS 12’nin Güvenlik Açıkları Aranamaya Devam Ediyor

Bir süre önce Apple tarafından yeni iPhone modellerinin tanıtılması ile birlikte mobil işletim sistemi iOS 12 de ana sürüme güncelleme aldı. Siber saldırganlara karşı telefonların korunması amacıyla iOS 12’nin açıklarının bulunmasına dair yoğun çalışmalar sürüyor. Güvenlik uzmanları, güvenliğe karşı önlem almak adına şimdilik iPhone telefonlarda birkaç ayar yapmanın uygun olacağını söylüyorlar. Kullanıcıların telefonlarındaki fotoğrafları, videoları, özel mesajları, banka bilgileri, gibi bilgilerin çalınmasının engellenmesi için hangi ayarların yapılması gerektiği haberimizin devamında yer alıyor.

Güncellemeleri Kaçırmamak

Akıllı telefonları bekleyen en büyük riskin güncellemeleri kaçırmamak olduğu biliniyor. Siber saldırganlar telefonlardaki verilere erişmek için durmadan çalışır. Hackerların kullanacağı açıkları kapatmanın en temel yolu güncellemelerdir. Uzmanlar tarafından programcıların yaptığı en son sürüm işletim sistemlerinin kullanılması gerektiğini, güncellemelerin mutlaka alınması gerektiğini söylüyorlar. Telefonlar otomatik güncellemeye ayarlanarak bu işlem kolay hale getirilebilir.

İki Aşamalı Güvenlik Kullanmak

Akıllı telefonlarda bulunan pek çok hesap ve uygulama sayesinde bazen kimlik doğrulaması yapılması gerekiyor. Bu işlem eskiden kullanıcı adı ve şifre ile yapılıyordu. Ancak siber saldırganlar bunun da yolunu buldu ve parola denetleyen yazılımlarla telefonları ele geçirmeye başladılar. Bu yüzden telefonlara ek bir güvenlik adımı daha eklemek gerekiyor. kısa mesajla çözülebilen bu durum WhasApp, Facebook, Twitter, Instagram gibi hesapları koruma altına alıyor. Aynı şifreleme Apple hesabına da yapılabilir.

USB Kablosu ile Hırsızlarla Başa Çıkılabilir

Bilgi hırsızları tarafından USB bağlantısı ile cihazdaki bilgiler çalınabilir. Sistemden izin almaya gerek duymayan yazılımlar da geliştirilmiş. Apple tarafından kapatılacağı duyurulan bu açık iOS 12 güncellemesinde kısmi olarak uygulamaya alındı. iOS12’de USB girişi 1 saat boşta kalırsa dvr dışı kalıyor, sadece şarj kablosu çalışıyor.

Karmaşık Şifreler Kullanmak

Basit ve tahmin edilebilir şifreler yerine kişisel bilgilerden uzak ve alakası şifrelemenin her zaman işe yarayacağı güvenlik uzmanları tarafından belirtilenler arasında yer alıyor. iPhone telefonlarda daha önceden 4 olan ekran açılışı güvenlik şifresinin 6 haneye çıkartılması korsanların kombinasyonu çözmesini zorlaştırıyor.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.