İş Bankası Tahsil Edemediği Kredi Alacaklarını Sattı!

Türkiye İş Bankası tarafından yapılan açıklamada tahsili gecikmiş kredi alacaklarının satıldığı bildirdi.

İş Bankası Hukuki Takipteki Kredilerini Devretti

Türkiye İş Bankası tahsil edemediği kredi alacaklarını sattığını duyurdu. İş Bankası tarafından yapılan açıklamada kredi alacakları arasında tahsilinde gecikme yaşanan alacakların devrinin yapıldığı bildirilerek diğer detaylardan bahsedildi. İş Bankası takipteki krediler portföyünü oluşturan 418 milyon 400 bin lira tutarındaki alacaklarını sattı. Banka’nın 418.4 milyon liralık alacakları 30 milyon lira satış bedeliyle Gelecek Varlık Yönetim AŞ. ve Efes Varlık yönetim AŞ. adlı şirketlere devredildi. İş Bankası 30 milyon liraya devrettiği sorunlu kredi alacaklarının satış bedelini Efes Varlık ve Gelecek Varlık’tan nakden tahsil edecek.

Türkiye İş Bankası’ndan KAP’a Açıklama

Türkiye İş Bankası tarafından sorunlu krediler olarak tabir edilen tahsili gecikmiş olan alacakların satışı ile ilgili kısa adı KAP olan Kamuyu Aydınlatma Platformu’na bir açıklama yapıldı. İş Bankası’nın KAP’a yaptığı bilgilendirme açıklamasında hukuki takibe düşmüş ve tahsili gecikmiş olan alacakların satışı ile ilgili ihaleler düzenlendiği, bu ihaleler neticesinde Türkiye İş Bankası’nın hukuki takipteki krediler portföyünde yer alan alacaklarının bir kısmının satışı için anlaşmaya varıldığı bildirildi.

418.4 Milyon Liralık Alacak 30 Milyon Liraya Satıldı

İş Bankası aynı açıklamada takipteki kredi portföyünün 418 milyon 400 bin liralık kısmı için satış gerçekleşeceğini, bu alacakları Efes Varlık Yönetim AŞ. ve Gelecek Varlık Yönetim AŞ. adlı varlık yönetim şirketlerine sattıklarını, 418.4 milyon liralık alacağın karşılığında 30 milyon lira satış bedeli alacaklarını da belirtti. Türkiye İş Bankası kredi alacakları için belirlenen 30 milyon lirayı Efes Varlık ve Gelecek Varlık’tan nakit olarak tahsil edecek ve 418.4 milyon liralık alacağını bu şirketlere devredecek.