İş Hayatı Dışında Akıllı Telefon ve Tabletlerden Uzak Durun!

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte akıllı telefon ve tablet kullanımı lüksten daha çok bir ihtiyaç halini aldı. Pek çok kişinin elinde bulunan akıllı telefonlar günümüzde çeşitli amaçlar için kullanılıyor. Bazen internete girdiğimiz, bazen sosyal medyayı kontrol ettiğimiz, bazen çeşitli paylaşımlar yaptığımız bu süreç aynı zamanda kişilerin kontrolünü kaybettiği bir süreç olarak da ifade edilmektedir. Pek çok kişi için akıllı telefonlar, tabletler ve bilgisayarlar hayatının vazgeçilmezi olarak ifade ediliyor.

Günümüzde akıllı telefon ve tablet kullanımının çığrından çıktığını söylemek mümkün. Böyle durumlarda özellikle çalışan insanların durumdan daha hızlı bir şekilde etkilendikleri ortaya çıktı. Gün boyu işleri gereği akıllı telefon ve tabletlerle uğraş içerisinde olan kişilerin akşam eve geldikten sonra ya da sosyal hayatları içerisinde akıllı telefon ve tabletlerle zaman geçirmelerinin ardından pek çok sağlık problemi yaşadıkları da ortaya çıktı.

Gece Yatağa Telefonla Girmeyin

Geceleri bir şeyler okumayı seven kişiler teknolojinin gelişmesi ile birlikte kitap yerine akıllı telefon ve tabletleri tercih etmeye başladılar. Ancak bu durum çeşitli sorunları beraberinde getirdi. Yapılan bilimsel araştırmalar çerçevesinde kitap ve dergi gibi ürünlerin uykuyu getirme ve kişiyi rahatlatma gibi bir özelliği bulunurken akıllı telefon ve tabletlerin ise uykuyu kaçırma gibi bir özelliğinin olduğu ortaya çıktı.

Bu konuda Harvard Üniversitesinde iki hafta süren bir araştırma yapıldı. 12 kişilik grup içerisinde yatmadan önce 4 saat boyunca telefon ve tablet üzerinden kitap okuma çalışması yaptırıldı. Bunun ardından yatmadan önce teknolojik araçlar üzerinden kitap okuyan kişilerin uykuya dalma konusunda sorunlar yaşadıkları ve sabahları daha yorgun ve uykulu bir şekilde yataktan kalktıkları gözlemlendi.

Aynı gruba başka bir süreç içerisinde kitap ve dergi üzerinden okuma çalışması yaptırıldı. Saatler sürmemesine rağmen yorgunluk ve uyku belirtileri veren denekler erkenden uykuya daldılar. Sabahları ise kendilerini daha az yorgun ve daha dinç hissettiler.

Genellikle çalışan insanların da bu tür sorunlar yaşadıkları belirlendi. Bu süreç içerisinde akşamları telefon ve tabletle yatağa giren çalışan kesim daha geç uykuya daldıkları ve kaliteli bir uyku süreci geçirmedikleri için kendilerini sabah saatlerinde daha yorgun hissediyorlar. Bu yorgunluk bir süre sonra iş hayatına da yansıyor. Aynı şekilde gün içerisinde çalışma verimlerinde ciddi bir düşüşün yaşandığı ortaya çıkıyor. Uzmanlar elektronik  aletlerle daha kısa sürelerle vakit geçirmenin mantıklı olduğunu ifade ediyorlar.

Yayılan Işık ve Radyasyon Sağlığı Olumsuz Etkiliyor

Cep telefonu tarafından yayılan ışık ve radyasyon bir süre sonra uyku hormonlarını etkilediği için uykunun gecikmesini sağlamaktadır. Uzmanlar tarafından ortak bir görüş ile cep telefonunun yatak odasına dahi sokulmaması gerektiği ifade ediliyor.

Son yıllarda özellikle çalışanlar arasında uyku bozuklukları, uyku kalitesinin düşmesi, uykuya hızlı dalamama ve sabahları daha yorgun uyanma problemleri ortaya çıkmaktadır.

Uyku Merkezinde yapılan araştırmalar sonrasında şikayetlerle gelen hastalara çeşitli kan testleri yapılıyor. Bu testlerin ardından hastane içerisinde ev ortamı gibi bir ortam içerisinde 1 2 gün boyunca uyutulan kişilerin elektronik cihazlarla kontrol altında tutulduğu ifade edildi. Genellikle şikayetler arasında en çok kişilerin yataktan kalkamama problemlerinin olduğu ifade edildi.

Elektronik cihazların yaymış olduğu ışık ve radyasyon miktarı melatonin hormonuna zarar verdiği için uykuya hazırlayan sürecin uzamasına neden olmaktadır. Telefon ve tabletlerin yaydığı led ışıklar uyku süreci bakımından son derece zararlı.

 

Kapalı