İş Hayatında Fazla Evham Çok Sık Görülüyor!

Fazla evham aynı zamanda olaylar karşısında verilen sıradan tepkiler yerine aşırı kaygılar ve endişeler olarak ifade ediliyor. Normal ve sıradan olaylar karşısında bazen gereğinden fazla tepkiler verebiliyoruz. Bu durumda kişiler endişelerini kontrol altına almak konusunda ciddi sıkıntılar yaşayabiliyorlar. Bu durum kişilerin hayatlarında son derece yorucu bir süreç olarak ifade ediliyor. Bununla birlikte ruhsal sorunları da beraberinde getirdiği için özellikle kaygı bozuklukları konusunda zemin hazırlayan bir durum olabilir.

Halk arasında bazı insanların tepkilerinin aşırı olduğu ve hayatlarının neredeyse her dönemde kaygı ve panik içerisinde olduklarını görmek mümkündür. Evham olarak isimlendirilen bu durum bir süre sonra ilerleme kaydettiği için anksiyete bozukluğu olarak isimlendirilen ruh sağlığı problemlerine neden olabilir. Bu bir psikolojik rahatsızlık olduğu için sağlıklı bir durum değildir.

Evham Belirtileri Nelerdir?

Uzman psikologlar tarafından konu hakkında yapılan değerlendirmeler sonrasında kişilere evham konusunda tanının birden konulamayacağı özellikle belirtiliyor. Bu süreçte en az 6 ay süreyle birlikte kontrol altında tutulması ve bu anlamda teşhisin çeşitli belirtilere bağlı olarak konulması en sağlıklısı olacaktır. Yaşanan sıradan olaylar karşısında kişiler neredeyse her gün kaygı, endişe ya da evham gibi durumlar yaşıyorsa ve gün içerisinde herhangi bir olay yaşanmadan dahi kendilerini huzursuz olarak hissediyorlarsa bu durum ciddi sıkıntılara sebep olabilir.

Sürekli olarak evham yaşayan kişilerin bir süre sonra kendi hayatlarına odaklanmaları, düşüncelerini kontrol altında tutmaları pek mümkün değildir. Kendilerini sürekli olarak huzursuz hissettikleri için bu durum bir süre sonra kas sistemlerini de olumsuz anlamda etkileyecektir. Vücutlarında yaşanan sürekli gerilim ve ağrı hissi ile birlikte uykusuzluk gibi sorunlar son derece riskli olabilir. Evham sorunu pek çok ruhsal sorunda olduğu gibi kadınlarda da erkeklere göre daha fazla görülmektedir. Genellikle yapılan bilimsel araştırmalara bakıldığı zaman çocukluk ve ergenlik çağlarında yaşandığı açıkça görülmektedir. Ancak sonraki yıllarda da yani 20 yaşından sonra da ortaya çıkması mümkündür. Bu tür kişiler sıradan ve normal olaylar karşısında en kötü sonuçların kendi başlarına geleceği ve ardından kendilerini sürekli olarak diken üzerinde hissettikleri ifade edilmiştir. Olaylar karşısında güçsüz hissederler ve sürekli ağlama hissi yaşarlar.

Evham Problemi Nasıl Tedavi Edilir?

Genellikle fazla panik yaşayan kişiler etrafındaki kişiler tarafından çok panik oldukları ve biraz sakinleşmeleri gerektiği konusunda uyarılar alırlar. ancak çevrelerinde almış oldukları her türlü tepki karşılığında da anksiyete sorunlarının devam ettiği ve hatta kendilerini rahatsız hissetmelerine rağmen endişelerinin giderek arttığı ifade edilmektedir. Bu tür kişilerde genel olarak titreme, terleme, ellerde nemlenme hissi, mide ve bağırsaklarda bazı hastalıklar ve idrar yolları ile cinsel sorunlarla ortaya çıkmaktadır. Fiziksel olarak panik yaşadıkları durumlar çerçevesinde bulanık görme, el ve ayaklarda uyuşma ve kulak çınlamaları da yaşanmaktadır.

Günlük olaylar karşısında yaşanan normal kaygı bozuklukları ile ciddi anksiyete arasında bazı farklar bulunur ancak bu farkları fark etmek sanıldığı kadar kolay değildir. Sorunun kaynağının bulunmasının ardından hemen tedaviye başlanması gerekmektedir. Özellikle uzmanlar tarafından terapötik ve farmakolojik tedavinin bir arada uygulanması tedavinin daha etkili ve başarılı olması açısından son derece önemlidir. Anksiyete ve kaygı bozukluğu ile başa çıkmak için genel olarak en az bir yıl süreyle ilaç tedavisi uygulamak yeterli olacaktır. Kişilerin tedavi süreci ve hayattaki beklentileri baz alınarak belirlenmesi gerekmektedir. Bu konuda bir psikoterapi desteğinin verilmesi uygun olacaktır.

Kapalı