İş Hayatında Kendini Beğenmeme Hastalığı Çok Tehlikeli Olabilir!

Sosyal yaşamın değişmesi, ve sürekli olarak yenilenen hayata ayak uydurma durumu bu anlamda kişilerin davranışlarında da birtakım değişikliklerin yaşanmasına neden oluyor. Çoğu zaman kendimizi iyi hissetmek için kendimizi beğendiğimiz düşünülür. Ancak yapılan bilimsel ve psikolojik araştırmalar çerçevesinde sosyal yaşam için kendini beğenmeme hastalığının aslında toplum için kendini beğendirme telaşı ile ortaya çıktığı ifade edilmiştir. Kendini beğenmeme hastalığı bir anlamda kişilerin sosyal yaşantılarını da olumsuz etkileyen bir süreç olarak ifade edilmektedir.

Bu hastalığın detaylarına baktığımız zaman beynin kendi görüntüsünü ayna karşısında algılama sırasında bazı değişikliklerin yaşanabileceği ifade ediliyor. Bilim insanları tarafından özellikle son yıllarda bu konular hakkında bazı araştırmalar üzerine yoğunlaşılıyor. Kendini beğenmeme hastalığının bir süre sonra ilerlemesi psikolojiyi derinden etkilediği için intiharlara dahi sürüklenmesine neden olmaktadır.

Kendini Beğenmeme Hastalığı Kadınlarda Daha Fazla

Sosyal yaşam içerisinde kadınlar ve erkekler üzerinde bir görüntüleme yapıldığı zaman bir anlamda kadınların çok daha fazla kendileri ve görüntüleri üzerinde yoğunlaştıkları ifade edilmiştir. Özellikle çalışma hayatında her gün ne giyeceğini ve nasıl görüneceğini düşünen kadınların bir süre sonra bu konuda psikolojik anlamda kendilerini rahatsız hissettikleri belirlenmiştir. Kadınların aslında erkekler için süslendikleri düşünülse de yapılan araştırmalar sonrasında sadece kendi hemcinsleri için harekete geçtikleri ve kendilerini böylece tatmin ettikleri ifade edilmiştir.

Özellikle tıp dilinde de düşünüldüğü zaman plastik cerrahların kadınlar tarafından büyük bir ilgi ile karşılandıkları ifade ediliyor. Kadınlar sürekli daha iyi görünmek ve kendilerini daha iyi hissetmek adına sürekli görüntülerinde birtakım değişiklikler yapmaya çalıştıkları ifade ediyorlar. Dışarı çıkarken aynı şeyleri giymemeye özen gösteren ve daha iyi görünmek için sürekli alışveriş yapan kadınlar aslında farklı bir sektörün oluşmasına zemin hazırlamaktadır.

Kendini Beğenmeme Durumu Ciddi Bir Hastalık Olabilir

Kendini beğenmeme durumu zaman zaman herkesin hayatının bir döneminde yaşadığı bir sorun olarak ifade edilmektedir. Anca bu sürecin abartılması psikolojik bir hastalık olarak ifade edilebilir. Son yıllarda sadece kendisini beğenmediği ve toplum içerisinde bu sebeple kendisini bir yere koyamayan kişilerin intihara çok daha meyilli oldukları ve intihar vakalarının temelinde bu sorunun yattığı ifade edilmektedir.

Psikolojik anlamda yapılan testler ve değerledirmeler sonrasında 17 kendini beğenmeme hastalığına yakalanmış kişi ile 17 sağlıklı kişi arasında bir çalışma yapılmış. Bu çalışmalar sonrasında beyin faaliyetleri de doktorlar tarafından aktif bir şekilde incelenmiş. Bu kişilere ünlü bir aktörün fotoğrafları gösterilmiş. Görüntüleri gördükten sonra kendini beğenmeme hastalığına yakalanmış olan kişilerin beyinlerinin merkezlerinde bulunan nöronların farklı bir şekilde harekete geçtiği ve bu anlamda algılama sürecinde beklenmedik bir hareketliliğin tespit edildiği öğrenildi. Bu anlamda kişilerin davranışlarını kontrol altına almak konusunda birtakım değişikliklerin olduğu ifade edildi. Sağlıklı bireylerin fotoğrafa baktıkları zaman tepkilerinin ve beyin dalgalarının da son derece normal olduğu ortaya çıktı. Bunun ardından araştırma sonuçları ele alındığı zaman kendini beğenmeme hastalığının genleri inceleme altına alındı. Bu durumun genlerle bir ilgisi olup olmadığı, sonradan hangi durumlara bağlı olarak geliştiği ve bu sinirsel bozuklukların nasıl tedavi edilebileceği üzerinde duruluyor. Kendini beğenmeme hastalığı bu anlamda hem ilaç hem de psikoterapilerle kontrol altına alınabilir. ancak ilerlemeden tedaviye başlanması sonuçların doğru olması açısından da son derece önemlidir.

Başa dön tuşu
Kapalı