İş Hayatında Korkuları Yenmenin Yolları!

İnsanlar bazen belki de kendileri için çok iyi sonuçlar getirebilecek işleri sadece bazı korkuları yüzünden kabul etmezler. Çoğu kişiler hayatının belli zamanlarında özellikle de iş hayatında bu tarz çelişkilere düşüp korkularına yenilmiştir.

İş Hayatında Başarısızlık Korkusu

Özellikle de başarısız olma korkusu insanı pasif bir hale getirir. İş hayatında başarısızlık korkusu bireylerin ilerlemesini engeller. Çünkü atması gereken adımları atamazlar. Bu korkular iş hayatına yön vermeye başladığı andan itibaren beraberinde kendine güvensizliği de getirir.

Çalışma hayatında başarısızlık yaşamamak için korkulardan arınmak da gerekir. Ayrıca bu sadece iş hayatında değil özel hayatı için de geçerlidir. Başarısızlık korkusunun sebeplerinin bulunması için ilk önce başarısızlığın ne olduğunu anlamak gerekir.

İş hayatında herkesin beklentileri, umutları ve hayalleri farklıdır. Bir kişinin başarısızlık olarak adlandırdığı bir durum diğeri için olmayabilir. Bu yüzden de çalışma hayatında başarısızlık korkuları da kişiye göre değişkenlik gösterir.

İş Hayatındaki Korkularla Başa Çıkma

İş hayatında korkular genellikle bireylerin üzerine aldığı işi layıkıyla yerine getirememe gibi sebeplerden ortaya çıkar. Bu korkuları yenmek için de o işle ilgili yeterli bilgiye sahip olmak gerekir. Kişiler bilgileri yeterli olmadığı zamanlarda çalışma arkadaşlarından yardım almaktan çekinmemelidir.

Maddi açıdan çalışanların beklentilerinin yüksek olması da başarısızlık korkusu yaratır. Maddi açıdan durumu kötü olan, borcu olan kişiler  başarısız olacaklarını, bu yüzden de yeteri kadar kazanamayarak borçlarını ödemeyeceklerini düşünürler.

İş yaşamında korkuları engellemek için çözüm yolu korkuların üzerine gitmektir. Eğer bu korkuların üzerine gidilmezse uzun yıllar bunlarla savaşmak zorunda kalınabilir. Yeni fikirler denemekten çekinmemek, öz güveninizi hep yüksekte tutmak, ekip çalışmalarına gerektiği gibi katkı sağlamak da korkuları yenmek için yardımcı etkenlerdendir.

Korkularınızı Yenmek için Yardım Almaktan Çekinmeyin

iş yaşamında ya da özel yaşamda başarısızlık korkusunun ana nedeni kişideki öz güven eksikliğidir. Bu eksiklik yaşamın tamamına yansır ve olumsuz etkiler. Kişiler bu sorunla tek başlarına başa çıkamıyorlarsa profesyonel yardım almalarında yarar vardır. Başarısızlık korkusundan kurtulmak için önce kendinizi telkin ve ikna yoluna gidin. Eğer beceremiyor ve hala korkuyorsanız mutlaka profesyonel bir yardım alın.

Etiketler
Başa dön tuşu