İş Hayatında Mide Bulantısı İle Nasıl Başa Çıkabilirsiniz?

Mide bulantısı yaşandığı anda kişilerin yaşam kalitelerini olumsuz anlamda etkilediği için ciddi problemlere neden olabilir. Özellikle aktif bir iş hayatına sahip kişilerin çalışma hayatlarında meydana gelen mide bulantıları çalışmalarını engelleyebilir ya da verimlerini düşürebilir. Bu açıdan son derece tehlikeli bir durumdur. Öncelikli olarak mide bulantısının nedenleri üzerinde durmak gerekiyor. Vücudumuz çeşitli durumlara çeşitli tepkiler verdiği için son derece önemli sorunların habercisi olabilir. Mide bulantısı üşütmek, soğuk algınlığı, midede meydana gelen bir problem ya da alkole bağlı olarak gelişen bir sorun olabileceği gibi riskli ve ölümcül hastalıkların da bir habercisi olarak gündeme gelebilir. Bu durumda dikkatli davranmak ve hastalığa müdahale etmeden önce mutlaka durumun bilinmesi gerekebilir.

Yanlış bir müdahalede bulunmak bir süre sonra hastalığı seyrini olumsuz anlamda etkileyebilir. Bu konuda çalışırken mide bulantısı ile mücadele etmek anlamında daha dikkatli davranmak gerekebilir.

Mide Bulantısı Neden Yaşanır?

Mide bulantısı çeşitli nedenlerden dolayı ortaya çıkabilir. Hamilelik döneminde özellikle ilk aylarda meydana gelen bulantı tamamen fizyolojik anlamda gelişen bir sorundur. Özellikle bu gibi durumlarda doktorun tavsiye ettiği ilaçları kullanabilirsiniz. Mide beyin ile bağlantılı bir süreç içerisinde olduğu için migren ağrıları genellikle pek çok kişide mide bulantılarına neden olmaktadır. Ayrıca beyinde oluşan tümör, beyin sıvısının azalması ve omurilikte meydana gelen sorunlar mide bulantısına neden olabilir. Yine mide bulantısı mideye bağlı çeşitli sorunlara ve bağırsaklarda meydana gelen hastalıklar vücutta tepkisini mide bulantısı olarak gösterebilir. Bazen yoğun çalışma temposunun kişinin vücudunda stres depolamasına neden olabileceğinden dolayı mide bulantısı olarak tepki vermektedir. Stresin mideye vurması da mide bulantılarının artmasına neden olur. Bazı ruhsal hastalıklar da bulantı sürecini tetikleyebilir. Dış etkenlere bağlı olarak tüketilen besinlere bağlı olarak gıda zehirlenmesi yaşanabilir. Fazla bakteri oluşturmuş besinleri tüketmek bu anlamda mide bulantılarının yaşanmasını sağlayacağı için bu durumda dikkatli besin tüketimi gerçekleştirmek son derece önemlidir.

İşteyken Mide Bulantısı İle Nasıl Başa Çıkılabilir?

Mide bulantısı yaşandığı an özellikle kişiler kapalı ortamlarda çalışıyorlarsa bu durumda açık havaya çıkmaları ve derin nefes almaları önerilir. Açık havada bir süre yürümek ve sıkıntılar varsa bu sıkıntıları geride bırakmak vücudun fiziksel ve ruhsal anlamda rahatlamasına neden olmaktadır.

Aşırı bulantı durumunda bazı kişiler kendilerini zorladıkları için bulantının miktarı giderek artmaktadır. Bu durumda zorlamamak ve sırt üstü mümkünse kısa bir uykuya dalmak mide bulantısının hafifletilmesi açısından son derece önemlidir.

Bulunduğunuz ortamlar bu anlamda son derece önemlidir. Bulunduğunuz ortamda aşırı kokular varsa bir süreliğine kokulu ortamdan ayrılmak son derece önemlidir. Baskın kokular mide bulantısının tetiklemesi açısından son derece önemlidir.

Bulantının sebepleri üzerine düşünebilirsiniz. Son 12 saat içerisinde tükettiğiniz besinlere bakabilirsiniz. Yediklerinizi düşündüğünü zaman gıda zehirlenmesi yaşayabileceğinizi düşürebilirsiniz. Bu süreç içerisinde zehirlenme şüphesi yaşıyorsanız bir uzman doktora bu konuda başvurabilirsiniz. Çünkü zehirlenme son derece tehlikeli sonuçlar doğurabilir.

Su içebilirsiniz. Farklı içecekleri mide bulantısı sırasında mümkün olduğunca tüketmemek gerekiyor. Ayrıca su içerken birden içmek yerine yavaş yavaş içmek çok daha mantıklı bir hareket olacaktır. Özellikle mide bulantısı yaşayan kişilerin çay ve kahve tüketmeleri kesinlikle önerilmez. Bu dönemlerde hassas olan midenin üzerine gitmek zarar vermek mide bulantısını tetikleyeceği için son derece zararlıdır.

Etiketler
Başa dön tuşu