İş Hayatında Şizofreni Nasıl Anlaşılır?

Şizofreni gerçekle gerçek dışı dünyanın birbirinden ayırt edilme durumunun tamamen ortadan kaldırılması sonucu ortaya çıkmaktadır. Şizofreni ruhsal hastalıklar içerisinde en tehlikelisidir. Hem kişilerin kendilerine hem de dışarıdaki insanlara zarar verebilme potansiyeli bulunduğu için son derece tehlikeli olabilir. Son zamanlarda şizofreni teşhisinin daha fazla bir şekilde konulması bu konuda ortaya çıkan endişeleri artırmaya devam ediyor. Etrafımızda bulunan sevdiklerimizin ya da kendimizin bir şizofren olduğunu düşünmek stres seviyesinin artmasına neden olmaktadır. Bu süreç gerekli kişiler tarafından doğru bir müdahale sağlandığı takdirde son derece kontrol altına alınabilir bir hastalıktır. Ancak kontrol altına alınmaması son derece tehlikeli olabilir ve hatta ölümcül sonuçlara da neden olabilir.

İş hayatında şizofreni son derece zorlu bir süreçtir. İş hayatında şizofreni olan kişilerin bu anlamda hem çalışma hayatında hem de kendileri için bir katkı sağlamaları neredeyse mümkün değildir. doğru bir tedavi ile kontrol altına alınmazsa bu tür kişilerin başarılı bir çalışma hayatı yaşamaları neredeyse mümkün değildir.

Şizofreniyle Mücadelede Neler Yapılabilir?

Şizofreni ile ilgili gerçeklerle yüzleşme sürecin başarılı bir şekilde tedavi edilmesi açısından son derece önemlidir. Günümüzde bu konuda pek çok bilgi kirliliği bulunmaktadır. İşe öncelikli olarak doğrularla yanlışları birbirlerinden ayırarak başlamak son derece önemlidir. Şizofreni belirtilerini saptamak tedaviyi kabul etmek açısından son derece önemlidir. Bu aşamada semptomların iyi bir şekilde gözlemlenmesi ve nelerin yanlış gittiğinin teespit edilmesi gerekmektedir. Şizofreni hastalığında en çok intihar düşüncesi kişileri olumsuz anlamda etkilemektedir. İntihar ciddi bir süreçtir ve şizofreni hastalarında sıklıkla görülmektedir. Bu konuda ciddi bir destek almak son derece önemlidir. Şizofreni hastalığında duruma ve kişiye göre çeşitli tedavi yöntemleri kullanılabilir. En başından itibaren tedavi yöntemlerini anlamak son derece önemlidir. kişiler profesyonel yardım alabilecekleri gibi kişisel olarak da kendilerine yardım edebilirler. Bu durumda nelerin yapılabileceğinin bilinmesi son derece önemlidir.

Şizofreni Neden Oluşur?

Şizofreninin en belirgin nedenlerinden birisi genetik faktörlerdir. Genel olarak genetikten geçme olasılığı %60 olarak benimsenmiştir. Bu kişiler çevresel faktörlere bağlı olarak diğer kişilere göre şizofreni ile daha sık karşılaşabilir.

Genetiğin ardından çevresel faktörler de son derece önemlidir. Kişilerin ruhsal açıdan zayıf kaldıkları dönemlerde çevresel faktörlerin ağır gelmesi süreci tetiklemek açısından son derece önemlidir. Stres bu faktörlerin başında gelmektedir. Bunun yanı sıra viral enfeksiyona doğum öncesinde maruz kalmak da ilerleyen dönemlerde şizofreniye neden olabilir. Doğum sırasında uzun süre oksijensiz kalmak da beyni bu açıdan etkileyecektir. Çocukluk dönemlerinde kişilerin karşılaşacakları cinsel istismar, şiddet ya da bunun gibi travmalar son derece etkilidir.

Kalıtımsal olarak anormal beyin yapısının meydana gelmesi de şizofreni açısından son derece önemlidir. Bu durumda zamanında gerekli önlemlerin alınması gerekmektedir.

Şizofreni Tedavisi Nasıl Yapılır?

Şizofreni için en etkili tedavi yöntemleri pek çok sistemi bünyesinde barındırmaktadır. İlaç tedavisinin yanı sıra ek olarak terapi almak ve kişinin yaşam tarzında önemli değişiklikler yapmaları son derece önemlidir. Şizofreni anında tedavi edilecek bir hastalık değildir. Hatta diğer hastalıklara göre daha uzun bir tedavi sürecini beraberinde getirir. Bazen iyileşme olduğu düşünüldüğü zaman kişiler tedaviyi yarıda bırakmak isterler. Ancak bu durum son derece yanlıştır. Bunun için sabırlı davranmak ve tedaviyi devam ettirmek gerekiyor. aksi takdirde eskisinden daha kötü sonuçlar ortaya çıkabilir. İş hayatında genel olarak şizofreni bir süre sonra kişinin işe odaklanmasını ya da etrafındaki çalışanları ve müşterileri rahatsız etmesine neden olacağı için hemen tespit edilebilir.

Başa dön tuşu
Kapalı