İş Yerinde Mutluluğun Formülü Nedir?

İş yerinde mutlu olabilmek ve bir mutluluk formülü elde ederek motivasyon eksikliğinizi önlemek için uygulayabileceğiniz bazı püf noktalar bulunmaktadır. Bu püf noktalar, yaşanılan iş stresine dair mücadeleci olmanızı da sağlar. Kendinizi mutsuz hissettiğiniz her an uygulayabileceğiniz bu basit yöntemler sayesinde iş yerinizdeki mutluluk formülünü keşfedebilirsiniz.

Çalışanların motivasyon eksikliği yaşamasına sebep olan olaylar arasında özellikle yıllık izin gibi uzun süreli tatillerin dönüşü, iş yerinde yeni olmakla birlikte yaşanan problemler, heyecan ve endişeler, uzun süredir aynı ortamda çalışmanın verdiği monotonluk sebep olmaktadır. Yapılan araştırmalara göre de heyecanını kaybeden çalışanlar hem motivasyonlarını düşürmekte hem de iş yerinde mutsuz olmaktadır. Peki iş yaşamında mutlu olmak için gereken formül nedir?

İnsan beyni, bir süre sonra tekrarlanan hareketleri otomatik olarak algılar ve monoton bir sisteme geçiş yapar. Genellikle iş yerinde fark etmeden yaptığınız hareketler, beyninizin bu monotonluğa alışmış olmasıdır. Fakat monotonluk, oldukça sıkıcıdır. Farklı işlerde yer almayı, farklı kişilerle konuşmayı ve yeni olan her şeyi denemeye çalışmalısınız. Yenilikçi ve girişimci olmak mutluluk formülünün iki temel ana unsurudur. İnsanlar, mutlu olabildikleri süre boyunca motivasyonu yüksek çalışanlar olur.

Şirketlerin en büyük problemi, gerçek resmi görememeleridir. Bunun sebebi de insanların sınırlarının olmasıdır. Bir şeyleri gözden kaçırmak, proje ya da sunum içerisinde insanın kendisini eksik hissetmesine sebep olur. Bu tip durumlarda genellikle hedeflere ulaşılamayacağı düşünülür. Fakat sabredilmesi gerekir. Çünkü gerçek gözlem yapılabildiği müddetçe başarılı network ortamları, fırsatlar, tehditler ve riskler elde edilmektedir.

Fark yaratmak ya da yaratmaya çalışmak, şirketle olan bağını kuvvetlendirecektir. Hırslı ve azimli olmak, kolay öğrenmeyi de beraberinde getirecektir. Çalışanların daima kendilerini geliştirmesi, kişisel gelişimlerine önem vermesi gerekir. Sektöre dair kitaplar okumak, yazıları incelemek, başarılı insanları takip etmek ve hayat hikayelerini öğrenmek, çalışanlarla şirket arasında daha güçlü bağ kurulmasını sağlar.

İş yerinde başarı arayanların değişimden korkmaması gerekir. Daha mutlu, daha huzurlu bir iş ortamı için de değişimlerle açık olunmalıdır. İş verenlerin çalışanlarını daima dinlemesi gerekir. Hiç beklenmedik anlarda yeni girişim fikirlerini ortaya koyabilirler. Bu konuda patronların çalışanlarını desteklemesi gerekir. Kendileriyle gurur duyabilecekleri alanlar oluşturulmalıdır. Çalışanların pozitif düşünceye sahip olabilmesi ve değişimlere karşı daha olumlu olması için sorumluluk alma, kendilerini ön plana çıkaracak alanlara yer alma gibi durumlara ihtiyaçları vardır.

Doğru yer ve doğru zamanda sorulan sorular, iş hayatında bir anda terfi alınmasını, maaş artışına olanak sağlaması, geri bildirim alınması ile profesyonel yaşamın en önemli unsurlarından biri olmuştur. Dolayısıyla çalışanların soru sormaktan asla çekinmemeleri gerekir. Profesyonel yaşamda geri bilirim almak çok önemlidir. Geri bildirim alabilmek için de çevrenizde bulunan herkese soru sormalısınız. Soru sormak, güzel bir sohbetinde başlangıcı olabilir. Network ağlarınızı geliştirmenizi sağlayabilir.