İşçilerin Zam Pazarlığından Anlaşma Çıkmadı!

200 bin işçiyi ilgilendiren 2019 – 2020 döneminde alacakları zamların görüşüldüğü Toplu İş Sözleşmesi toplantısının ikincisi gerçekleşti.

Teklif Edilen Rakamların Görüşülecek Tarafı Yok

2019 – 2020 Toplu İş Sözleşmesi ikinci toplantısında hükümet ve işçilerin temsilcisi Türk – İş bir araya geldi. 200 bin işçinin bu yıl alacağı zamların konu olduğu toplantıda anlaşma sağlanamadı. Tarafların ikinci kez bir araya geldiği toplantıdan sonra Türk – İş Başkanı Ergün Atalay bir açıklama yaparak görüşmeler hakkında bilgilendirmede bulundu. Ergün Atalay hükümet tarafından kendilerine 3.500 liranın altın maaş alanlara 60 lira, ilk altı aylık dönemde yüzde 5 oranında, ikinci altı aylık dönemde de yüzde 4 oranında enflasyon zammının teklif edildiğini, bu rakamların görüşülecek bir tarafı olmadığını, bu nedenle Sayın Bakan’a teşekkür ettiklerini söyledi.

İşçilerin Toplu İş Sözleşmesi Yenilenecek

Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan 200 bin işçiyi ilgilendiren Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde ikinci toplantı yapıldı. Demiryolları, karayolları, il özel idareleri, elektrik üretim santralleri, şeker fabrikaları gibi devlet dairelerinde çalışanların sözleşme süreleri doldu. İş sözleşmesinin yenilenmesi için yapılan toplantılarda işçi tarafını Türk – İş Sendikası temsil etti. İlk toplantı geçtiğimiz hafta düzenlenmişti. Düzenlenen ikinci toplantıda da anlaşmaya varılamadı.

Türk – İş Olarak Dar Gelirli İnsanların Yanındayız

Türk – İş Başkanı Ergün Atalay tarafından bir açıklama yapıldı. Atalay, 2019 – Ocak ayında 3.400 lira net maaşı olan bir işçinin vergi kesintilerinden sonra eline 3.215 lira geçtiğini, her şeye son dönemlerde zam geldiğini, Türk – İş olarak sıkıntılı ve dar gelirli insanların yanında olduklarını, bu nedenle hükümet tarafından teklif edilen zam oranlarının kabul edilebilir bir yanı olmadığını söyledi.

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı