İşe Daha Kolay Uyanmanın Yolları Neler?

Aktif bir iş hayatı olan kişilerin en çok zorlandıkları durumların başında sabahları işe geç kalkmak gelmektedir. Bu sorunun giderek büyümesi işe geç kalmalara ve verimin düşmesine neden olmaktadır. Pek çoğumuz sabahları yatakta 10 dakika daha fazla zaman geçirmek için pek çok şeyden ödün verebiliriz. Kurmuş olduğumuz alarmları dakikalarca ertelediğimiz gibi uyumaya devam ediyoruz. Ancak uzmanlar tarafından yapılan değerlendirmeler sonrasında daha başarılı olmanın en önemli yolunun sabahları daha erken kalkmaktan geçtiği ifade ediliyor. Özellikle hafta sonundan çıkıp ilk iş günü olan Pazartesi’ye uyum sağlamak pek çok kişi için son derece zor olabilir.

Erken kalkmak için yapılan değerlendirmeler sonrasında bazı tavsiyeler gündeme taşınıyor. Bu tavsiyelere uyum sağlayan pek çok kişinin aslında eskiye nazaran sabahları çok daha erken kalktıkları ifade edilmektedir. Bununla birlikte erken kalkan kişilerin gün içerisinde daha verimli olmaları ve kendilerini daha rahat hissetmeleri için küçük kestirme molalarından faydalanmaları gerektiği ifade ediliyor.

Erken Kalkmak İçin Hangi Yollar İzlenmeli?

Sabahları verimli olmanın yolu erken kalkmak ve günü erken karşılamaktan geçiyor. Ancak erken kalkan kişilerin pek çoğunda akşama kadar büyük bir yorgunluk hissettikleri şikayetleri gündeme geldiği için bu anlamda bazı tavsiyelere kulak verilmesi gerektiği ifade ediliyor. Özellikle esnek bir çalışma programı olan kişilerin gün ortasında yarım saat ile bir saat arasında kendilerine şekerleme yapma imkanı tanımaları enerjilerini yükseltmeleri açısından iyi bir yol olabilir.

Karanlık ve sessiz bir ortamda uyumaya alışmak bir süre sonra uyku kalitesinin yükseltilmesi açısından son derece önemlidir. Uyumadan en az yarım saat önce televizyonu kapatmalı ve cep telefonundan uzaklaşmalıyız. Tüm bu elektronik cihazlar yaymış oldukları ışık ve frekanslar ile birlikte uyku kalitesinin olumsuz etkilenmesine neden olmaktadır. Özellikle yatmadan önce yatakta gerçekleştirilen sosyal medya gezintilerine ara vermek son derece önemli.

Uyumadan önce pozitif düşünmek bir süre sonra kişilerin daha kaliteli bir uyku uyumalarına neden olacaktır. Negatif düşünceler ise kişilerin uykularını kaçırdığı için uykuya dalmayı engelleyecektir.

Uyku öncesinde kahve tüketimini kesmek ve özellikle akşam geç saatlerde kahve tüketimini azaltmak son derece önemlidir. Kafein kişilerin uykuya dalmalarını geciktirdiği gibi çarpıntı gibi şikayetlerin oluşumuna da sebep olabilir. Bununla birlikte yeşil çay, ılık su ve süt gibi sağlıklı içeceklere hayatımızın bir noktasında yer almak bir anlamda uyku kalitesini artıracaktır.

Sabahları alarmı uyanmak istediğiniz tam saate kurduğunuz zaman erteleme imkanınız olmayacaktır. Bu sebeple kendinizi uyanmak zorunda hissedebilirsiniz. Aynı zamanda telefonu elinize alarak iş adresinize gelen postaları okumak, iş takviminizi kontrol etmek sizin hızlı bir şekilde uyanmanıza katkı sağlayacaktır.

Erken Uyanmak Çalışma Verimini Artırıyor

Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalar sonrasında erken uyanıp güne erken başlayan kişilerin bir süre sonra çalışma verimlerinde ciddi bir artış yaşandığını gözlemledikleri ortaya çıkmıştır.

Günün büyük bir kısmını kendine ayırabilen kişiler zaman sıkışması problemi yaşamadıkları için çok daha hızlı bir şekilde güne adapte olabiliyorlar. Bir süre sonra erken uyanmaya alışmış olan kişilerin kendilerini de daha verimli ve daha mutlu hissettikleri tespit edilmiştir. Böylece günün tamamında işleri yetiştirme derdi yaşamaksızın kişilerin hem kişisel hem sosyal hem de iş hayatlarına gereken zamanı ayırabildikleri belirlenmiştir.

Başa dön tuşu
Kapalı