a

İşe Gitmeden Limonata İçmeniz İçin 6 Neden!

İşe Gitmeden Limonata İçmeniz İçin 6 Neden!
0

BEĞENDİM

Yaz aylarının vazgeçilmez içeceği olarak bilinen limonatanın faydaları saymakla bitmiyor. Özellikle sıcak yaz günlerinde içimizi serinletecek bir güne başlamak isteyenler için limonata çok doğru ve sağlıklı bir tercih olacaktır. El yapımı limonatanın içerisinde herhangi bir katkı maddesinin bulunmadığını düşündüğümüz zaman sağlık için herhangi bir zararı bulunmamaktadır.

Bilimsel araştırmalar çerçevesinde güne bir bardak taze el yapımı limonata ile başlamak kahve ile aynı faydaları sağlıyor. Güne kahve içerek başlamak istemeyenler ve kahve içmekten hoşlanmayanlar için çok daha besleyici ve sağlıklı bir lezzet olarak limonata önerilmektedir. Sabah saatlerinde içilen limonata beyin hücrelerinin çalışma hızını artırıyor. Beynin aktive olmasını sağladığı gibi kahveden çok daha az kalorili olduğu için kilo kontrolü sağlamak isteyenlerin limonata tercih etmeleri gerektiği öneriliyor. Peki güne limonata ile başlamanın faydaları neler?

Çoğu zaman yaz içeceği olarak tanımlanan limonata aslında yılın her mevsiminde içilebilir. Ancak taze limonata içmek son derece önemlidir. Sabah saatlerinde içilen limonata vücudun tüm besleyici ögelerini alması sağlıyor.

Su İhtiyacınızı Karşılayabilirsiniz

Gece boyunca dinlenen vücut bir anlamda nem kaybeder. Sabahları bu anlamda limonata içerek güne başlamak son derece etkilidir. Gece vücudun kaybettiği su ihtiyacı limonata ile karşılanabilir.

Vücutta bulunan su idrar ve ter yolu ile dışarı atılabilir. Sabah uyandıktan sonra taze bir limonata ile güne başlamak kaybedilen nem ihtiyacının ortadan kaldırılmasını sağlıyor.

İdrar Yolu Enfeksiyonları Engellenebilir

Limonata içerisinde antiviral ve antimikrobik özellikler bulunmaktadır. Bu maddeler ise idrar yollarında meydana gelebilecek enfeksiyonların ortadan kaldırılmasını sağlıyor. Özellikle sık sık idrar yolu enfeksiyonu yaşayan kişilerin düzenli limonata tüketimi süreci yavaşlatabilir.

Sabah saatlerinde henüz mide boşken içilen limonata böbreklerde bulunan zararlı bakterilerin idrar yoluyla ortadan kaldırılmasını sağlıyor. Böylece biriken zararlı maddeler yeni enfeksiyonların oluşmasını sağlamadan vücuttan limonata ile atılabilir.

Düşük Kalorili Bir İçecektir

Pek çok kişi sabah uyanır uyanmak güne kahveyle başlamak ister. Ancak kahvenin kalorisinin yüksek olması uzmanlar tarafından limonata alternatifini gün yüzüne çıkarıyor. Limonata ile kahve aynı etkileri yaratmaktadır.

Taze limonatanın kalorisi son derece düşüktür. Güne aktif bir başlangıç yapmak isteyenlerin limonata içmeleri önerilir. Sadece 6 kalori bulunan limonata içerisinde vitamin ve mineraller bulunmaktadır. Böylece kilo kontrolü sağlamak isteyenlerin limonata tüketmeleri önerilir.

Yaşlanmayı Geciktirebilirsiniz

Limonata içerisinde bol miktarda fitobesin bulunmaktadır. Bununla birlikte vücut içerisinde dolaşan serbest radikallerin pek çok olası zarara karşı koruma bariyerleri oluşturduğu ortaya çıktı. Limonata içerisinde pek çok antioksidan bulunmaktadır. Bunun anlamı açıkça yaşlanmaya karşı koruma sağladığıdır.

Limonata ile güne başladığınız zaman erken yaşlanmaya karşı koruma sağlayabilirsiniz. Ancak içeriğinde şeker olmamasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Hafif tatlandırıcılarla limonatanıza tat katabilirsiniz.

C Vitamini İhtiyacınızı Karşılayabilirsiniz

Özellikle kış aylarında çeşitli enfeksiyonlara ve hastalıklara karşı koruma sağlamak için C vitamini ihtiyacınızı karşılamanız gerekmektedir. Günlük C vitamini ihtiyacınızı güne bir bardak limonata ile başlayarak karşılayabilirsiniz.

Zararlı hücrelerin yavaşlamasını sağladığı için oluşabilecek zararları en az seviyeye indirir. Deri hücrelerinin yeniden aktif hale getirilmesini sağladığı için yaralanmalarda da iyileştirici bir etki sağlamaktadır.

pH Dengesini Düzenlemeye Yardımcı Olur

Limonatanın ekşi tadı sebebiyle vücudun asit seviyesinin artacağı düşünülmektedir. Ancak durum sanıldığı gibi değil. Sanılanın tam aksine limon doğal bir alkali gıda olduğu için metabolizmanın sabah saatlerinde hareketlenmesini sağlıyor.

Vücudun önemli olarak bilinen pH değeri son derece önemlidir. Bu süreç içerisinde güne sağlıklı, hareketli ve enerjik bir başlangıç yapmak isteyenler tarafından sabahları mutlaka limonata içmeleri öneriliyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.