a

İşe Yürüyerek Gitmenin Sağlığınıza 5 Faydası

İşe Yürüyerek Gitmenin Sağlığınıza 5 Faydası
0

BEĞENDİM

Bilim insanları tarafından yapılan bir araştırma sonrasında işe yürüyerek giden kişilerin toplu taşıma ya da özel araç kullanan kişilere göre çok daha mutlu oldukları ve mutluluk hormonları salgıladıkları öğrenildi. İngiltere’de bulunan East Anglia Üniversitesi Norwich Tıp Okulu ve York Üniversitesi Sağlık Ekonomisi Merkezi’nde bulunan bilim insanları 18 bin kişi üzerine 10 yılı aşan bir süredir devam eden ciddi bir araştırma yaptılar.

Yapılan araştırmanın ardından işlerine gitmek için uzun yürüyüşler yapan kişilerin araç kullanan kişilere göre çok daha mutlu oldukları tespit edildi. Araçlarıyla seyahat eden kişilerin konsantrasyon problemi yaşadıkları ve bu sebeple işe giderken gerildikleri tespit edildi. Ancak yürüyerek giden kişilerin açık havanın ve bol oksijenin etkisiyle işe daha konsantre oldukları ve mutluluk hormonu salgıladıkları tespit edildi.

Pek Çok Hastalığı Bilmeden Engelleyebilirsiniz

vücut yaş almaya başladıkça pek çok hastalığa davetiye çıkarır. Yaşla birlikte hastalıklara yakalanma olasılığı biraz daha artıyor. Bunun üzerine hastalıklarla mücadele etmek konusunda doktor tavsiyeleri arasında yürüyüş yer alıyor.

Her sabah işe giderken yapacağınız en az yarım saatlik yürüyüşler pek çok solunum hastalığının önlenmesini sağlayabilir. Günümüzde çok yaygın hale gelen ve diyabet hastalığının belirtileri yürüyüş ile birlikte azaltılabilir.

Her gün sabah saatlerinde yapılan yürüyüşler damarların güçlenmesini sağlar. Kalp atışını hızlandıran bu aktivite bir anlamda kalbin egzersiz yapmasını sağlayabilir. Ancak yavaş tempoda yapılacak yürüyüşler kişilerin kendilerini zorlamamaları açısından son derece önemlidir.

İşe Giderken Kilo Verebilirsiniz

Sadece bir kaç kez yapılan yürüyüş mucizevi bir aktivite olmadığı için kilo vermenize yardımcı olmaz. Ancak her gün işe giderken yürümeyi tercih edenler belirli bir süre sonra hızla kilo verdiklerini ve metabolizmalarının hızlandığını görebilirler.

Yürüme hızına bağlı olarak her gün yürümek kalori yakımını sağlar. Normal tempoda bünyeyi zorlamadan yapılan bir yürüyüş 500 600 kalorinin yakımını sağlayabilir. Bir süre sonra bacakların ve vücudun diğer kısımlarının yağ yakımının ardından kas kazanımı sağlayabilecekleri ifade ediliyor.

Güne Enerjik Başlayabilirsiniz

Çalışan insanların en büyük sorunları enerjilerinin eksik olmasıdır. İş hayatında yaşanan yorgunluk hissi çoğu zaman verimi de düşürmektedir. Bu durum genellikle bağırsak hareketlerinin yavaş olmasına ve kan akışının neredeyse durma noktasına gelmesine bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

Günde yarım saatlik yapılacak bir yürüyüş özellikle erken saatlerde olursa bu durumu tamamen tersine çevirebilir. Kişiler genellikle yürüdükleri zaman daha fazla enerji harcayacaklarını ve yorulacaklarını düşünürler. Ancak yürümek sanılanın aksine vücudun enerji dolmasını sağlıyor.

Oksijen akışının artması ile birlikte kan akışı hızlanacağı için vücut daha enerjik bir şekilde güne hazırlanabilir.

Moralinizi Yürüyüşle Düzeltebilirsiniz

Gün içerisinde ruhsal durumunuzu düzeltmek için yapılan araştırmalar yürüyüşün ne denli önemli olduğunu bir kez daha ortaya koyuyor. California State Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma sonrasında yürümenin seratonin hormonu salgılamasının yanı sıra endorfin üretilmesinin de mümkün olduğu ifade edildi. Böylece güne daha mutlu bir başlangıç yapmak mümkün olabilir.

Hafıza Kaybını Azaltarak İşe Odaklanmanızı Sağlar

Yapılan araştırmalar sonrasında ne kadar yürürseniz o kadar hafızanızın güçleneceği ifade ediliyor. Yaşa bağlı olarak gelişen hafıza problemleri yürüyüşü hayatının merkezine koyan insanlarda çok daha az olduğu ortaya çıktı. 65 yaş üstü kişilerde gelişen hafıza kaybının yüzde 17 oranında azaldığı tespit edildi. Bunun yanı sıra hem yaşlıları hem de gençleri etkileyen ve son yıllarda giderek artan Alzheimer hastalığında da yürümenin olumlu etkileri saptandı. Yaşamlarında her gün düzenli yürüyüş yapan kişilerde 70 yaşından sonra alzheimer hastalığına yakalanma riskinin yüzde 50 oranında azaldığı tespit edildi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.