İşsiz Kalan Bankacılar İçin Sendika Harekete Geçti

Sendikalar harekete geçerek, işten çıkarılan bankacılar için gazetelere ilan verdi. Son 5 yılda katılım bankalarının kurulması ek istihdama da neden oldu. Ancak buna rağmen bankalarda çalışan insan sayısının azalması dikkatlerden kaçmadı. Yapılan bir istatistik sonrasında bankalarda çalışan insan sayısının son 5 yıllık süreç içerisinde 11 bin 698 kişi azaldığı belirlendi. Özellikle mevduat bankaları zarar etmeye başladı. Bir yıllık süreç içerisinde toplam 169 şube kapandı.

İşsizlik son yıllarda giderek artan bir problem olarak karşımıza çıkıyor. Bu süreç bankacılık sektörünü de etkilemeye devam ediyor. Bankalardan son yıllarda yüzlerce çalışan çıkarıldı. Bu konuda duruma dikkat çekmek için sendikalar harekete geçti. Banka Finans ve Sigorta işçileri bazı gazetelere ilan vermeye başladılar. Gazetelerde verilen ilanların başlığı da genel olarak şu şekilde; ‘Bankacılık sektöründe çalışanların işletmesel karara dayalı olarak işten çıkarılmalarına derhal son verilmelidir’ ifadeleri kullanıldı.

Türkiye Bankalar Birliği tarafından yapılan değerlendirmeler sonrasında da dijitalleşmenin artması ile birlikte şube sayıları giderek azalıyor. Bu durum tasarruf çalışmaları olarak değerlendiriliyor. Şube sayıları azalırken bir yandan çalışanlar da işten çıkarılıyor. Bu durumda 2015 yılında bankalarda 201 bin 205 işçi çalışıyordu. Ancak 2019 eylül ayı itibariyle bakıldığı zaman bankalarda 189 bin 507 kişi çalışıyor.

Son dönemlerde katılım bankalarının sayısı giderek arttı. Buna rağmen ek istihdam pek işe yaramadı ve pek çok bankacı işsiz kaldı. Son bir yıllık süreç içerisinde mevduat bankaları 169 adet şube kapattı. Bankalarda çalışan personellerin büyük bir kısmı ise yüksek öğretim mezunu olarak ifade ediliyor.

Kapalı