İsviçre Merkez Bankası Negatif Faizleri Sonlandıracak!

İsviçre Merkez Bankası Yönetim Kurulu üyesi olan Andrea Maechler, bankanın gerçekleştirdiği para politikaları hakkında önemli değerlendirmelerde bulundu. Banka’nın bir süredir İsviçre Frangı’nın değerlenmesinin bir miktar durdurulması için çalışmalar gerçekleştiriliyordu. Bu konuda gelen birtakım değerlendirmeler sonrasında, negatif faizlerin yapabilir hale gelmesinin ardından sona erdirileceği belirtildi.

Geçtiğimiz günlerde Lozan’da önemli bir bankacılık etkinliği düzenlendi. Pek çok ulusal bankanın katılım gösterdiği etkinlikte önemli konuşmalar yapıldı. Bu etkinlikte değerlendirmelerde bulunan İsviçre Merkez Bankası Yönetim Kurulu üyesi Andrea Maechler, ABD tarafından gerçekleştirilen müdahalecilik karşıtı söylemlerin, İsviçre Merkez Bankası döviz piyasası hareketlerini ve yönetim politikasını olumsuz anlamda etkilemeyeceğinin altını çizdi. Bankanın asıl amacının bir süredir değerlenen İsviçre Frangı’nın değerinin yapay olarak düşürülmesinin gerçek olmadığı belirtildi.

Açıklamalarda bulunan Maechler, ‘Amerikalılar ile aramız kesinlikle kötü değil, Her zaman aramızda mükemmel bir diyalog var. Onlarda İsviçre’nin içerisinde bulunduğu durumu anlıyorlar. Bizim sadece müdahale etmek için hareket ettiğimizi düşünen bir kesim var. Ama bu doğru değil. Biz sadece ihtiyaçları belirleyerek duruma karşı bir müdahalede bulunuyoruz’ dedi.

Başa dön tuşu
Kapalı