İşyerinde Saygı Görmenin Altın Kuralları!

İş ortamlarında takdir edilmeyi, saygı görmeyi aranan bir çalışan olmayı herkes ister. Özellikle de çalışılan iş yerinde saygı görmek, çalışanların kariyer hedefleri doğrultusunda ilerlemelerinde işlerini kolaylaştırır.

Çalışma Hayatında Saygı Görmek

Çünkü işini iyi yapan, gerekli özeni gösteren, yeterli yetkinlik ve bilgiye sahip olan, çalıştığı iş yerine kazandıran personeller saygı görürler. Çalışma hayatında saygı görmek ile sempatik olmak farklı kavramlardır. Bir çalışanın saygın olması ona liderlik pozisyonunun yakıştırılmasını da sağlar. Saygın bir çalışan olabilmek için geçerli olan çalışma hayatının altın kuralları da denebilecek bazı ipuçlarını bilmek iş hayatında saygınlık yolunu açar.

Çalışma Hayatının Altın Kuralları

  • Görevini hakkıyla yapan, yeterli emeği ve zamanı ayıran kişiler çalışma arkadaşları ve yöneticileri tarafından saygı görür.
  • İş hayatında zaman konusunda özenli davranan, işine zamanında gelen ve bitmesi gereken işleri zamanında bitirip teslim eden bir çalışan olmak iş yerinde saygı görmek için geçerli sebeplerdendir.
  • Çalıştığı şirketin kuralları çerçevesinde dış görünüşüne her zaman dikkat eden, bakımlı ve şık olan kişiler, aksi davranan çalışanlara göre daha çok saygı görürler.
  • İş hayatının altın kuralları arasında çalışma arkadaşlarının hepsine özenli ve aynı seviyede davranmak da vardır. Bu davranış şekli çalışanların ve yöneticilerin daha fazla saygı görmesini sağlar.
  • İş yaşamında saygı görmek diğer insanlara yardımcı olmaktan da geçer. Çalışma arkadaşlarına her konuda elinden gelen yardımı esirgemeyen kişiler hem aranan iş arkadaşları hem de saygın çalışanlar olurlar.
  • Çalışma hayatında bencillik kesinlikle yer olmayan bir kavramdır. Çalışma arkadaşları ile kurulan ilişkilerde “ben” ile başlayan cümlelerden kaçınmak aranan bir personel olmanın gerekliliklerindendir.
  • Saygının doğru iletişimin ilk kuralı olduğundan diğer pek çok yazımızda bahsettik. İş yaşamında var olan kişiler pek çok kişiyle iletişim kurmak durumundadırlar. Tanıştığımız herkesi sevmek zorunda olmadığımız gibi de bir gerçek vardır. Ancak herkese saygı duymak zorunda olduğunu bilen bir çalışan iletişimde sorun da yaşamaz. İletişimin düzgün olması iş yaşamında saygı görebilmenin en önemli kuralıdır.
Etiketler
Başa dön tuşu