a
  • Banka Gazetesi
  • Fintech
  • İTÜ Teknoloji Hedeflerini Yükseltti! Yapay Zeka Profesörü Türkiye’ye Geliyor!

İTÜ Teknoloji Hedeflerini Yükseltti! Yapay Zeka Profesörü Türkiye’ye Geliyor!

İTÜ Teknoloji Hedeflerini Yükseltti! Yapay Zeka Profesörü Türkiye’ye Geliyor!
0

BEĞENDİM

Yapay zeka konusunda birçok ödül sahibi olan dünyaca ünlü bilgisayar mühendisi Yaser Ebu Mustafa, İTÜ’ye geliyor.

İTÜ Tarafından Açıklama Yapıldı

Kaliforniya Üniversitesi’nde yapay zeka alanında gerçekleştirdiği bilimsel çalışmaları ile pek çok ödül alan bilgisayar mühendisi Yaser Ebu Mustafa, İstanbul Teknik Üniversitesi’ne gelecek. İTÜ tarafından bu konu ile ilgili bir açıklama yapılarak bilgilendirmede bulunuldu. Yapılan açıklamada İTÜ’nün teknoloji alanında hedeflerini yükselttiği, bu nedenle dünya genelinde yapay zeka ile ilgili yaptığı çalışmaları ile ünlenmiş olan bilgisayar mühendisi Yaser Ebu Mustafa’nın İstanbul Teknik Üniversitesi tarafından Türkiye’ye davet edildiği bildirildi.

İTÜ Rektörü Memnuniyetini Dile Getirdi

İstanbul Teknik Üniversitesi’nin yaptığı açıklamada Yaser Ebu Mustafa’nın; İTÜ’nün akademik yılının açılış töreninde bir konuşma yapmak üzere Türkiye’ye davet edildiği, Mustafa’nın makine öğrenimi alanında yaptığı çeşitli çalışmalarla yapay zeka alanının geliştirilmesine büyük katkılar sağladığı da belirildi. Yapılan açıklamada İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca’nın fikirlerine de yer verildi. Mehmet Karaca, bilimsem çalışmaları ile ufuk açmayı sağlayan Yaser Abu Mustafa’yı İstanbul Teknik Üniversitesi’nde ve Türkiye’de ağırlayacak olmaktan büyük memnuniyet duyacaklarını söyledi.

İTÜ’nün Projesi Amerika’ya İhraç Edildi

İTÜ Rektörü Mehmet Karaca ayrıca 2023 vizyonu ve hedefleri doğrultusunda Türkiye’de üretilen yerli ve milli projelerin bir gelişim içinde olduğunu, İTÜ’nün de yapay zeka konusunda bazı çalışmalar yaparak bu gelişime katkı sağladığını, toplumun genel yargısının yapay zekadan korkmak olduğu bir dönemde İTÜ olarak dikkat çekici çalışmalarının bulunduğunu, akademik birikimlerini teknoloji transfer ofislerine aktardıklarını, İTÜ teknokentleri kapsamında katma değeri yüksek projelerinin devam ettiğini, bu bağlamda İTÜNOVA TTO’nun geliştirdiği İTÜ Doğal Dil İşleme Yazılım Zinciri adlı projenin 2017 yılında ABD’ye ihraç edildiğini, İTÜ Arı Teknokent’teki teknoloji şirketlerini son zamanlarda yapay zekaya dair çok önemli çalışmalarının olduğunu da ifade etti.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.