İyi Bir Bankacı Olmak İçin Sahip Olmanız Gereken Özellikler

Bankacı olmak için bankalar tarafından aranan şartlara ve niteliklere adayların uyum sağlaması gerekmektedir. Bankacılık sektöründe kariyer yapmayı planlayan adayların ve çalışanların iyi bir bankacının sahip olması gereken özellikler hakkında da bilgi sahibi olması ve kendini bu alanlarda geliştirmesi gereklidir.

Kariyer yaşamı, zorlu bir süreçtir. Dünyadaki gelişmelerden ve teknolojiden oldukça etkilenen bankacılık sektöründe iyi bir bankacı olmak için kişisel becerilerini ve mesleki alandaki beceri ve yetkinliklerinizi geliştirmeniz önemlidir.

Etkili İletişim ve Düzgün Diksiyon

Bankalar tarafından verilen iş ilanları içerisinde aranan nitelikler kısmında adaylar genel olarak “etkili iletişim ve ikna kabiliyetine sahip olma” ile “düzgün diksiyon ve etkili konuşma becerileri” olarak maddeler görebilmektedir.

Bankacılar, sürekli olarak müşterilerle iletişim halindedir. Bankacılık faaliyetleri gerçekleştirilirken müşterilerle yoğun bir iletişim ortamına sahip olunması, etkili iletişim ve ikna becerisi ile düzgün bir diksiyona sahip olunmasını gerektirmektedir.

Bankacı hizmetini profesyonel olarak verebilmesi ve hizmet kalitesi açısından müşteriyi memnun edebilmesi için etkili bir şekilde konuşabilmeli, diksiyonunu iyi ve düzgün bir şekilde kullanabilmeli, ikna kabiliyetini kullanarak müşterilerin banka içerisinde faaliyette bulunmasını sağlayabilmelidir.

Vücut Dili

İyi bir bankacı, vücut dilini etkili bir şekilde kullanabilmelidir. Ses tonu, vurgulama, konuşma ve iletişim sırasında vücut dilinin kullanılması müşterilere aktarılmak istenen konu hakkında olumlu bir etki yaratmaktadır.

Bankacının hizmet verirken güler yüzlü olması, müşterinin banka hakkındaki algısını değiştirmektedir. İkili ilişkilerde güven sağlamak, samimi bir bağ kurmak açısından güler yüzlü olmak oldukça önemlidir. İkili ilişkilerin yoğun olduğu bankacılık sektöründeki çalışanların mutlaka jest ve mimiklerini kullanması, vücut diline hakim olması bu nedenle ön plana çıkmaktadır.

Doğru yerde vurgulama yapmak, ses tonunu iyi bir şekilde ayarlamak, müşterinin dikkatini çekmektedir. İyi bir konuşma yapmak, bankaya ait satışların artmasını da sağlayacaktır. Bankaların satış ve pazarlama bölümünde çalışan personellerinin satış temsilcisi olarak görev yaptığı alanlarda bu konu üzerinde pratik yapması gerekir.

Profesyonellik

Bankacılık sektörü, profesyonellik arayan bir sektördür. İyi bir bankacı olmak için daima mantıklı bir şekilde hareket edilmeli, duygularla hareket edilmemelidir. Duygusal olarak hareket edilmesi, sektör içerisinde başarısızlık yaratmaktadır. Alınan ve uygulanan kararların daima mantık çerçevesinde oluşması önemlidir.

Mesleki alan sebebiyle çalışanların profesyonel olarak davranması şarttır. Bunun sebebi, paranın ön plana çıkmasıdır. Para konusunda müşterilerin tahammülü oldukça azdır. Finansal faaliyetler insanların gergin olmasına ve psikolojik açıdan etkilenmesine yol açmaktadır.

Dolayısıyla iyi bir bankacının profesyonel bir şekilde hizmet vermesi, her ne kadar müşteri ile arasında samimi bir bağ kuramasa da işini hizmet kalitesi çerçevesinde vermesi, müşteri odaklı olması olması ve müşteri memnuniyetini üst seviyede tutacak şekilde hizmet vermesi gereklidir.

Eğitim ve Pratik

İyi bir bankacı olmak için daima pratik yapılmalı ve hizmet içi eğitimler alınmalıdır. Yaşanan kriz ve stres ortamlarında bankacıların pratik çözümler üretebilmesi gerekir. Müşteriler yaşanan sorunlar karşısında sabırlı davranamaz. Bu nedenle bankacıların pratik ve kalıcı çözümler üretmesi gerekir.

Bu da hizmet içi eğitimler alarak ve pratikler yapılarak kazanılan bir beceridir.

Dış Görünüş

İş hayatının acımasız yönlerinden biri dış görünüşün ön planda olmasıdır. Bankacılık sektöründe de dış görünüş oldukça önemlidir. İyi bir dış görünüşe sahip olmak, müşteriler tarafından bankacının daha sevimli ve samimi algılanmasına yol açmaktadır. Bu nedenle bankacıların bakımlı ve temiz görünmesi, şık bir giyime sahip olması gereklidir.

Bankacı olmak” konusunda daha detaylı bilgiye bu makalemizden ulaşabilirsiniz.

Bankacı Olmak

Başa dön tuşu
Kapalı