a

İyzico The FinTech 250 Listesine Girdi!

İyzico The FinTech 250 Listesine Girdi!
0

BEĞENDİM

CB Insights’ın bu sene ikinci defa düzenlemiş olduğu CB Insights The FinTech 250 listesi, finansal servisler sektörünü dönüştürmek için yazılım ve teknoloji geliştiren alanındaki en başarılı özel şirketleri listeledi. 

Şirketlerin sağlamış oldukları verilerin yanında, iş modelleri ve pazardaki ivmesi şeklinde bazı hususlar doğrultusunda 4 binden fazla aday hakkında değerlendirme yapan CB Insights, ilk 250 FinTech girişimi listesinin toplamının 2013 senesinden bu zamana kadar yapılan 947 fonlamada 53 milyar dolar civarında yatırım aldığını belirtti. 

Türkiye’den İyzico Listede Yerini Aldı

Söz konusu listede bu sene ülkemizden iyzico, ödeme işlemleri kategorisinde bulunurken, liste kapsamında piyasa değeri 1 milyar dolardan fazla olan unicorn girişimlerinin sayısı 30’a çıktı. 250 şirketin son bir senelik zaman dilimi içerisinde almış olduğu toplam yatırım tutarının 31.85 milyar doları bulduğu kaydedilirken, 2013 senesinden bu zamana kadar gerçekleştirilen 100 milyon dolar ve üstündeki mega yatırımların 83’e ulaştığı, bu yatırımların 33’ünün sadece bu senenin ilk 10 aylık zaman dilimi içerisinde gerçekleştiği ifade edildi. 

CB Insights verileri doğrultusunda, bu seneye damga vuran FinTech şirketlerinin yüzde 44’lük diliminin Amerika Birleşik Devletleri’nin dışından çıktığı dile getirilirken, FinTech girişimlerine ev sahipliği yapma konusunda İngiltere’nin ikinci sırada yer aldığı, İngiltere’yi ise Hindistan’ın takip ettiği aktarıldı. 

FinTech 250 şirketlerine en fazla yatırım gerçekleştiren şirketin bu seneki unicorn’larından Nubank, Revolut ve PolicyBazaar gibi girişimlerin destekçisi Ribbit Capital olduğu ifade edildi. 
 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.