Japonya Merkez Bankası Para Politikalarını Değiştirmedi

Japonya Merkez Bankası düzenlediği yeni toplantı sonrasında, faizlerde ve Getiri Eğrisi Kontrollü Parasal Genişleme politikası çerçevesinde herhangi bir değişiklik yapmama kararı aldığını açıkladı. Yapılan değerlendirme sonrasında sözle yönlendirmeye başvuruldu. Bu çerçevede alınan yeni kararla birlikte, hedefe ulaşma istikrarının sağlanması için ivmenin kaybedilme ihtimaline dikkat çekildi.

Japonya Merkez Bankası tarafından dün başlatılan toplantı bugüne kadar devam etti. Para politikası toplantısında alınan kararlar açıklandı.

Japonya Merkez Bankası, aldığı kararlar çerçevesinde, politika faizini değiştirmediğini ve oran olarak yüzde 0,1’de bıraktığını belirttiler. Daha önce yapılan açıklamalarda da parasal tabanın yıllık bazda 8 trilyon yen artırılmasına karar verilmişti. Bu kararın ve programın sabit tutulması uygun görüldü. Karar oylama sonrasında yapıldı. Oylama ise 2’ye karşı 7 oy ile yapıldı. Karara itiraz eden ve bu yönde oy kullanan kişilerin ise Goushi Kataoka ve Yutaka Harada olduğu açıklandı.

Enflasyon ve Büyüme Beklentilerinin Düştüğü Açıklandı

Japonya Merkez Bankası tarafından ekonomik aktiviteler ve fiyat görünümü konusunda da bazı değerlendirmeler yapıldı. Yapılan değerlendirmeler merkez bankasının internet sitesinde de yayınlandı.

Ekonomik aktiviteler ve enflasyon oranları incelendiği zaman risk dengesinin de düştüğü belirtildi. Ancak değişken beklentiler de bu noktada düşürüldü. 2019 mali yılı için banka enflasyon beklentileri yüzde 1.0’dan yüzde 0.7 seviyelerine kadar çekildi. 2020 mali yılı düşünüldüğü zaman tahminler yüzde 1.3 seviyelerinden yüzde 1.1 seviyelerine kadar çekildi. Enflasyon beklentileri için 2021 mali yılında tahminler yüzde 1.6 seviyesinden yüzde 1.5 seviyesine kadar çekildi.

Başa dön tuşu
Kapalı