Jeopolitik Riskler Merkez Bankalarını Harekete Geçirdi!

Ekonomi analistleri jeopolitik risklerden dolayı Asya’da merkez bankalarının harekete geçtiğini söylüyorlar.

Asya’da Parasal Genişleme Artacak

Çin’deki ekonomik büyüme yüzde 6.2 oranıyla son 27 yılın en düşük çeyrek dönem büyümesi olarak göze çarpıyor. Ekonomi analistleri bu durumda Asya’da merkez bankalarının hareket geçtiğini, ekonomik ve parasal genişlemenin artabileceğinin görüldüğünü söylüyorlar. Asya ülkeleri geride kalan 10 yılda küresel ekonominin motoru niteliğindeler. Ancak birkaç yıldan beri yaşanan siyasi gelişmeler ve doğan jeopolitik riskler nedeniyle Asya ülkelerinin ekonomilerinde gözle görülür yavaşlama oldu. Çin – ABD arasında yaşanan ticaret savaşları küresel ekonomiye ve Asya ekonomisine olumsuz yansıdı. Ayrıca Asya ülkelerinin kendi aralarındaki anlaşmazlıklar da belirsizlikleri artırıyor.

Asya Ülkelerine Dair Riskler Giderek Artıyor

Japonya ve Güney Kore arasındaki anlaşmazlıklar risk algısını artırarak küresel ekonomiyi etkiliyor. Japonya tarafından Güney Kore’ye uygulanan ihraca kısıtlamaları, Güney Kore’yi olumsuz etkiliyor. Çin – Hong Kong siyasi anlaşmazlıklarına Tayvan’ın Amerika’dan silah satın alması da eklendi. ABD’nin yeni yasa tasarısında Vietnam’ın kur manipülatörü olarak nitelenmesine ramak kaldı, Vietnam’a çelik ürünleri ithalatında ABD tarafından yüzde 400 gümrük vergisi uygulanmaya başlandı.

Asya Merkez Bankaları Faiz İndirimlerine Başladı

Asya ülkeleri arasında bu gibi belirsizlik ve olumsuzlukların artmasından dolayı merkez bankaları harekete geçti. Avustralya Merkez Bankası politika faizini ilk düşüren banka oldu. Ekonomi analistleri elde edilen son verilerden sonra küresel ekonomide güvercin duruşunun hakim olacağını, bu duruşun ülkelerin maliye politikalarına da yansıyacağını belirtiyorlar. Temmuz ayında Güney Kore Merkez Bankası’nın düzenleyeceği toplantıdan 25 baz puan faiz indirimi bekleniyor. Endonezya Merkez Bankası da faiz indirimi beklenen Asya merkez bankaları arasında yer alıyor.

 

Kapalı