JP Morgan: Çiftçiler Ekonomik Krizle Karşı Karşıya!

ABD’li banka JP Morgan tarafından yapılan açıklamada yaşanan ticaret savaşlarından dolayı Amerika’da çiftçilerin krizler karşı karşıya olduğu söylendi.

Amerika’da Tarım Sektörü Hızla Kötüye Gidiyor

Amerika merkezli olan ve dünyada birçok ülkede bankacılık – finans – yatırım alanlarında faaliyetleri bulunan JP Morgan Chase adlı banka tarafından ABD – Çin arasında devam eden ve dünya gündeminde önemli yer tutan ve merakla takip edilen ticaret savaşları ile ilgili bir açıklama yapıldı. JP Morgan, Amerika ile Çin’in ticarette yaşadığı gerginliğin ABD’deki çiftçilere kriz olarak yansıdığını söyledi. Amerika’da tarım sektörünün durumunun hızlı bir şekilde daha kötüye gittiğini belirtti.

İhracatın Azalması da Etki Ediyor

ABD’de tarımın gittikçe kötüye doğru ilerlediğine dikkat çeken JP Morgan bu durumun ihracatın azalmasından, mısırdaki ve soya fasulyesindeki hasadın giderek düşmesinden de kaynaklı olduğunu belirtti. ABD’li dev banka açıklamasında soya fasulyesi ve mısırın hasadının düşmesi, ihracatın azalması gibi faktörlerin yanı sıra Çin – ABD arasındaki gerginliklerin de Amerika’da tarımın kötüleşmesinin nedenlerinden olduğunu bildirdi. JP Morgan’a göre ABD’li çiftçiler önemli bir krizle karşı karşıya…

Çiftçiler için Korkunç Bir Görünümü Sergileniyor  

Küresel banka JP Morgan’ın analistlerinden olan Ann Duignan tarafından bu konuyla ilgili bir açıklama yapıldı. Ann Duignan açıklamasında ABD’de çiftçilerin büyük bir fırtınaya maruz kaldığını söyledi. Çiftçilerin en büyük sorununun küresel tarım alanındaki arzın fazla olması olduğunu da belirtti. Duignan, ABD Tarım Bakanlığı tarafından geçtiğimiz hafta yayınlanmış olan rapordan da çiftçiler için korkunç bir görünümün mevcut olduğunun anlaşıldığını da ifade etti.

Kapalı