JP Morgan Gelişen Ülkelere Tavsiyesini Revize Etti!

jp-morgan-gelisen-ulkelere-tavsiyesini-revize-etti

JP Morgan tarafından hazırlanan raporda gelişen piyasalar tavsiyesi aşağı çekildi.

EM Tavsiyesi Nötr Olarak Aşağı Çekildi

ABD’li yatırım bankası JP Mogan Chase tarafından yayınlanan raporda EM olarak kısaltılan gelişen piyasalar tavsiyesi nört olarak revize edildi. İçlerinde JP Morgan ekonomi analistlerinden Prablav Bhadani ve Mislav Matejka’nın da yer aldığı grup tarafından hazırlanan raporda daha önce “ağırlığını artır” olarak belirlenen gelişen piyasalar tavsiyesi “nötr olarak yenden belirlendi. Japonya hisse senetlerine ait tavsiyenin yükseltilerek “ağılığını artır” olarak bildirilmesi de dikkat çekti. Merkezi Amerika’da olan ve küresel faaliyetlerde bulunan dev yatırım bankası JP Morgan Chase yayınladığı raporda doların güçlü olmasının EM için olumsuzluk teşkil ettiği belirtildi.

Faizlerin Yükseltilmesi Doğru Adım Olmaz

JP Morgan’ın raporunda dolar kuru ile ilgili spekülatif pozisyonların durumunu koruduğunun, gelişen ülkelerin piyasalarındaki ticaret alanındaki belirsizliklerin bu dönemde yüksek olduğunun, bu nedenle de faizlerin yükseltilmesinin doğru bir adım olmayacağının altı çizildi. Raporda ayrıca küresel seviyede bir süredir devam eden ticaret belirsizliklerinin ve gerginliklerin süresinin uzayabileceğine, Japonya’nın da gelişen ülkelerin de gümrük vergisi konusunda hassas olmaya gayret gösterdiklerine de vurgu yapıldı. JP Morgan, Japonya’ya daha önce yaptığı tavsiyeyi artırarak “ ağırlığını koru” şekline getirdi.

EM Piyasa Değerlemeleri Çok Cazip Değil

Raporu hazır hale getiren JP Morgan analistleri gelişen piyasalardaki değerlemelerin tarihsel olarak bakıldığında çok da fazla cazip olmadığını belirttiler. Raporda ayrıca hisse başına düşen kar tahminlerinin aşağı çekilmesinin EM piyasalarındaki fiyat / kar oranlarının gelişmiş ülkelerin piyasalarındaki aynı oranlara göre daha cazip olmadığı da ifade edildi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*