Kadın Bankacılara Erken Emeklilik ve Doğum Borçlanması Hakkı Getirildi!

SGK tarafından banka çalışanı kadınlar ile ilgili iki önemli değişiklik yapıldı.

Banka Çalışanı Kadınlar için Önemli Değişiklik

SGK yani Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından kadın bankacıları ilgilendiren iki değişiklik yapıldı. SGK tarafından yapılan değişikliğe göre bakıma muhtaç şekilde engelli çocuk annesi olan bankacı kadınlar, çalışmış oldukları her yıl karşılığında 90 gün olmak üzere erken emekli olabilecekler. Özel sandık iştirakçisi olan bankacı kadınlar bu dönemde doğum yapmaları halinde borçlanma hakkını da elde ediyorlar. Fakat banka çalışanı kadınların bu haklardan faydalanması için özel sandıktan ayrılmalarından sonra 4/A – 4/B – 4C statüsünde çalışmış olmaları gerekiyor. Sigortalılık süresi durdurulmuş olan Bağ – Kur kapsamındaki kadınların doğum borçlanmaları ile ilgili de önemli bir değişiklik yapıldı.

Kadınlara Doğum Borçlanması Hakkı Verildi

506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu’nun geçici olan 20. Maddesi dahilinde bankalar ve sigorta şirketleri tarafından kurulan emeklilik sandıklarının SGK’ya devredilmesi ile ilgili tanınan süre 2011 yılı olarak belirlenmişti. Ancak bu süre daha sonra çıkartılan yasalarla uzatıldı. En son alınan kararla devir tarihinin belirlenmesi hakkı Bakanlar Kurulu’na verildi. Yeni yasayla kadın sigortalılara doğum borçlanması hakkı getirildi. Sosyal Güvenlik Kurumu’na devredilen sandıklar kapsamında olan kadınlar kapsam dışında tutuldu.

Her 4 Yıl İçin 1 Yıl Erken Emeklilik Hakkı

Kadın çalışanlar bakım muhtaç derecede engelli çocuğunun bulunması halinde çalıştıkları her 4 yıl için 1 yıl erken emeklilik fırsatı elde ediyorlar. Banka ve sigorta şirketi sandığı iştirakçisi olan ve engeli çocuğu olan kadınlar daha önce bu haktan yararlanamıyorlardı. Ancak SGK tarafından yayımlanan yeni bir genelgeye göre engelli çocuğu olan ve sandık iştirakçisi olan banka ve sigorta şirketlerinde çalışan kadınlar da erken emekli olabiliyorlar.

Etiketler
Başa dön tuşu