a
Kalem mi Silah mı?
0

BEĞENDİM

Ne demek istediğimi galiba anlamadınız ama son birkaç gündür üst seviye yetkiler verilen bekçilik ve öğretmenlikten bahsedeceğim sizlere. Beline silah takana bin eline kalem alana bin diye dalga geçilen, gündemde yer bulan tabii ki televizyonda değil sosyal medyada. Televizyon kanallarında zaten göremezsiniz bunları. Tek ele geçmiş medyanın bahsedeceği bir haber değil çünkü. Her neyse gelelim konumuza; silah 5 bin, kalem 4 bin TL.

Senelerce okul okuyup kös ye hazırlanıp iyi puan alıp atanmaya çalışan öğretmen adayları işe başladığında 4 bin lira ile işe başlıyor. Tabii atanma konusunda büyük sıkıntılar çekiyorlar. Suriyeli olanlar hemen atanıyor mesela ama Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olup atanmak isteyen binlerce öğretmen artık torpil peşine düştü. Çünkü arkanızda bir dayınız ya da çok büyük bir şansınız yoksa atama yapılması çok çok zor. Yılda en az 540 saat, 4 senede 2 bin 160 saat eğitim alan öğretmen adayları kös için ise bunun yaklaşık olarak en az 2 katı çalışma saatini bir yılda harcıyor. Sonra sınav stresi ve atanamama korkusuyla uğraşıyor. Atanamayan öğretmenlerin bazıları da intihar ediyor. Neden? Çünkü geçinecek hayatını devam ettirebilecek bir gelir kaynağı bulamıyor.

Bir de “Beline silah alan” diye sosyal medyada dalga geçilen bekçilerimize bakalım. Yaptıkları iş kolay bir iş gibi görünse de her işin zorluğu vardır dedikleri gibi bu işin de belli ya da belirsiz zorlukları var. Mesela geçen gün bir şüpheli, iki bekçiyi bıçakla yaralamıştı. Birinin durumu da ağırdı. Onlara buradan geçmiş olsun diliyorum. Daha öncede birçok öğretmenimiz görevi başında darp edildi ve hatta canına kıyıldı. Onları da unutmamak gerekir!

En basit zorluğu gece ne olduğu belirsiz insanlarla karşılaşabilmeleri ve başlarına bu tarz olaylar gelmesidir. Aslında bir nevi polis gibi görev yapan ihbarlara bakan müdahale eden bekçiler aldıkları 5 bini hak ediyorlar mı derseniz, evet ediyorlar. Ama bir öğretmen 4 bin lira alırken bekçinin 5 bin lira maaş alması ve bunun karşılaştırmasının yapılması ülkede bazı mesleklerin değerinin kalmadığını hatta küçümsendiğini gösteriyor bizlere.

Bekçi olmak için lise mezunu olmak yetiyor hele birde partiler ile bağlantınız var ise işiniz çok kolay. Atanmanız hemen yapılır 5 bin lirayla işe başlarsınız. Üniversite mezunu iseniz sadece 7 lira maaş farkı da alabilirsiniz. Bu da üniversite okumanın aslında hiçbir öneminin olmadığını göreceksiniz. Zaten okuyup öğretmen adayı olup kös de güzel bir puan alıp atanmayı bekleyip sonra 4 bin lira ile işe başlamaktansa liseyi bitirip partilerle muhatap olup 5 bin lirayla işe başlamak en iyisi. Dört senede yapacağınız harcamalar okula ayıracağınız vakit geçim derdi devletten aldığınız kredi derken dert sahibi olmanızı istemem ki bende bu dertlerin hepsi mevcut! Hatta faizsiz denilen krediyi bile faizli bir şekilde geri ödemem bekleniyor benden!

Son satırlarıma şunları eklemek istiyorum; siz siz olun belinize silahı alın kalemi değil. Nasıl olsa 5 bin lira maaş alacak ve lise mezunu olmanız yeterli olacak. Boşuna kendinizi ve ailenizi geçim derdine, vakit kaybına, daha iyi bir gelecek beklentisine sokmayın.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.