Kamu Bankalarının Konut Kredisi Kampanyaları ile 150 Bin TL Cepte Kalacak!

Kamu bankaları tarafından uygulamaya alınan enflasyona endeksli konut kredisi kampanyaları ile pek çok avantaj sağlanıyor.

Konut Kredisinde Aylık Taksitler 1.600 Lira Azalacak

Bu hafta Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halk Bankası tarafından hayata geçirilen enflasyona endeksli konut kredisi kampanyaları ev satın alacak olan kişilere uzun vadede büyük avantaj sağlıyor. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından düzenlenen beklenti anketine göre enflasyon oranlarında 2020 yılında hedeflenen rakamların tutturulması halinde 10 yıl vadede kullanılan 250 bin lira tutarlı konut kredisinde aylık taksit tutarı 1.600 liralık düşüş olacak. Enflasyon hedefinin yakalanması halinde aynı tutar ve vadedeki konut kredisinde 150 bin liralık faiz ödemesi avantajı da sağlanacak.

Enflasyona Endeksli Konut Kredisi Faiz Oranı Nasıl Belirlenecek?

3 büyük kamu bankası tarafından uygulanmaya ve başvuruları kabul edilmeye başlanan enflasyona endeksli konut kredisi kampanyalarından yararlanacak olan vatandaşlar için konut kredisi faiz oranları da isteğe bağlı olacak. Konut kredisi kullanan kişiler yıllık 3 kez olmak üzere faiz oranlarını 3 ay – 6 ay – 12 ay aralıklarla güncelleyebilecekler. Kredi faizi olarak TÜFE yani Tüketici Fiyat Endeksi’ne göre oran belirlenecek ve bu oran enflasyonda doğacak değişikliklere göre değişecek. Mevcut olan enflasyon oranlarının üzerine kamu bankası tarafından yüzde 0.19 eklenecek ve net faiz oranı olarak krediye uygulanacak.

Konut Kredisi Faiz Oranları Değişmeyecek

Enflasyona endeksli konut kredisi ürünü kullandıran kamu bankaları tarafından müşterilerine bir sözleşme imzalatılacak. Bu sözleşmede uygulanacak konut kredisi faiz oranları yer alacak. Enflasyon oranları bu seviyeden yükselse dahi kredi faiz oranları artmayacak. Erken ödeme yapan vatandaşlara tazminat ödemesi yansıtılmayacak. Bu kampanya kapsamında kredi kullanmış olan kişiler istedikleri zaman hiçbir şart aranmadan sabit faizli konut kredisine geçebilecekler. Satın alınacak konutun yüzde 802ine 120 ay vadede konut kredisi kullandırılacak.