Kamu Bankalarının Kredisini İş Dünyası Değerlendirdi!

İş dünyası İVME Finansman Paketi kapsamında üç kamu bankası tarafından sağlanacak kredileri değerlendirdi.

Kamu Bankalarından Üretime Kredi Desteği

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından İVME (İleri, Verimli, Milli Endüstri) Finansman Paketi açıklandı. Açıklamaya ve paket detaylarına göre üç kamu bankası olan Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından tarım, makine imalatı ve hammadde – ara ürünü imaları sektörlerine 30 milyar liralık kredi sağlanacak. Krediler 2 yıl anapara geri ödemesiz ve şirket başına en fazla 150 milyon lira olacak. İş dünyası kamu bankalarının sağlayacağı kredi imkanını değerlendirdi.

Özel Bankalardan da Katılım Bekliyoruz

İTO kısa adıyla anılan İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç yazılı bir açıklama yaparak İVME Finansman Paketi’nde önceliğin katma değeri yüksek sektörlere verilmesinin doğru bir karar olduğunu, şirketlerin değerlerini bu paket sayesinde mili ekonomiye destek haline geleceğini, gelecek dönemlerde özel bankaların da bu protokol anlaşmasına dahil olmalarını ümit ettiklerini söyledi.

Cari Açık İVME Finansman Paketi ile Azalacak

ASKON olarak kısaltılan Anadolu Aslanları İşadamları Derneği Genel Başkanı Orhan Aydın yaptığı açıklamada imalat ve ihracat odaklı olarak tasarlanan İVME Finansman Paketi’nin cari açığa çözüm olacak niteliklere sahip olduğunu, paket dahilinde belirtilen ana sektörlerin ve 21 adet alt sektörün cari açığa en çok etki eden sektörler olduğunu söyledi.

Şirketlere Önemli Destekler Sağlanacak

ASO yani Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, İVME Finansman Paketi’nin içeriğinin doğru olduğunu, ancak önemli olanın doğru uygulanması olduğuna dikkat çekti. Paketin doğru sektörlere kredi sağlayacağını, yeni yatırım yapacak olan şirketlere ve işletme sermayesine ihtiyaç duyan şirketlere önemli yatırım kredisi ve işletme kredisi olarak destekler sağlanacağını söyledi.