Kamuda Çalışma Saatleri Değişiyor mu?

Yeni Ekonomi Paketi kapsamında kamu personelleri ile ilgili önemli değişiklikler yapılacak.

Kamu Çalışanlarının Şartları Değiştirilecek

Devlet tarafından hazırlanan YEP yani Yeni Ekonomi Paketi kapsamında kamu çalışanlarının çalışma şartları ihtiyaçlarına ve tercihlerine göre yeniden yapılandırılacak. Kamu çalışanları esnek çalışma modeline geçecek, evde çalışma izninden yararlanabilecekler. YEP dahilinde Amerika’da, Avrupa’da ve OECD üyesi ülkelerde kamu kurumu çalışanlarına uygulanan iş modeline geçilecek. Kamu çalışanlarının çalışma saatlerine esneklik kazandırılacak. Bu sayede ailelerine, eğitime ve sosyal aktivitelere daha çok zaman ayırmaları sağlanmış olacak. Çalıştığı pozisyona göre değişmek üzere çalışanlar evde çalışma izni kullanabilecekler. Gün boyunca her an ihtiyaç duyulmayan memurlar evlerinden çalışabilecekler.

Memurlara İşgücü İzleme Sistemi

Türkiye’de ve yurtdışındaki Türk işgücünün takip edilmesi ve değerlendirilmesi amaçlanarak bir sistem kurulacak. İstihdam edilen kişiler için yeni sektörlere uyuma dair stratejiler oluşturulacak. Yeni nesiller için meslek edindirme, gelişim ve değişim kursları açılacak. İŞKUR tarafından yarı zamanlı çalışma taleplerinin olduğu sektörlere yoğunlaşarak meslek kursları açacak. İstihdamın garanti olduğu işlere daha çok teşvik sağlanacak. Eğitim kurumlarından belirlenecek oranlarda istihdam taahhüdü alınacak.

Esnek Çalışanlara Sosyal Güvence

Yeni Ekonomi Programı kapsamındaki yeni çalışma şartları dönemine göre esnek saatlerde çalışanlar da sosyal güvence altına alınacaklar. Çalışanların kazandıkları haklar korunacak, sosyal ve ekonomik hakları ile istihdam edilmeleri sağlanacak. Türkiye’de ilk kez olmak üzere eğitim – istihdam veri tabanı oluşturulacak. Bu taban üzerinden kamudaki ve özel sektördeki iş gücü talepleri hızlı bir şekilde karşılanacak. Gençler kendileri için en uygun işe yerleştirilecek. Böylece okuldan sonra işe girme süreci de kısaltılmış olacak.

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı