Karar Açıklandı! Merkez Bankası Faizleri Değiştirmedi!

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Para Politikası Kurulu tarafından düzenlenen toplantıdan faiz değişikliği kararı çıkmadı.

Merkez Bankası Politika Faizini Yüzde 24’te Bıraktı

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından bugün Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı yapıldı. Toplantıdan ne gibi bir karar çıkacağı merakla bekleniyordu. Merkez Bankası piyasaların beklentisi yönünde bir karar vererek faiz oranlarında değişikliğe gitmedi. TCMB haziran ayı toplantısında faiz değişikliği pas geçildi ve politika faizi yüzde 24 seviyesinde sabit tutuldu. Ekonomistler tarafından Merkez Bankası PPK toplantısı öncesinde yapılan tahminlerde faizlerde değişiklik yapılmasının beklenmediği belirtiliyordu. TCMB toplantısından önce 5.80 liranın üzerinde işlem gören dolar kuru faizlerde değişiklik olmadığının açıklanmasının ardından gerileyerek 5.78 lira civarına indi.

Merkez Bankası’nın Toplantı Sonrası Açıklaması

Merkez Bankası PPK toplantısının sona ermesinin ardından bir açıklama yapılarak bilgilendirmede bulunuldu. Açıklamada son zamanlarda yurtiçinde açıklanan çeşitli verilerden ekonomideki dengelenme sürecinin devam ettiğini anlaşılabileceği belirtildi. Merkez Bankası açıklamada dış taleplerin mevcut gücünü koruduğunu, finansal şartlardaki şartların da etki etmesiyle ekonomi faaliyetlerinde yavaş bir seyir izlenmekte olduğunu, ancak önümüzdeki dönemlerde cari dengelerde iyileşme sürecinin sürmesinin beklendiğini söyledi.

Merkez Bankası Verilere Göre Politikasını Değiştirebilir

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası ayrıca PPK’nın fiyatlardaki davranışların üzerindeki risklerin sınırlanmasını ve enflasyon oranlarının düşüş sürecinin hızlanmasını sağlamak amacıyla para politikasındaki sıkı duruşun devam etmesi kararı aldığını, fiyat istikrarının sağlanması hedefiyle hareket eden Merkez Bankası’nın gerekmesi durumunda elinde olan bütün araçları kullanabileceğini, ekonomik gelişmelerin yakından takip edildiğini, bundan böyle açıklanacak olan her türlü verinin TCMB’nin para politikasında değişiklik yapmasına sebep olabileceğini de ifade etti.

Etiketler
Başa dön tuşu