a
0

BEĞENDİM

Günaydın Sevgili Okurlarım… İzmirli olduğumu (fakat Çanakkale Biga’da yaşıyorum) daha önce belirtmediysem bilginiz olsun doğma büyüme İzmirliyim… Dün yaşadıklarımdan sonra olan biteni burada anlatmak ve nasıl bir para tuzağına düştüğümü sizlerle paylaşmak istedim.

Bilen bilir, İzmir’de bir “İzmir Metro” bir de “İzban” adını verdiğimiz metro bulunmaktadır. İzmir Metro, belli istasyonları dolaşırken İzban, İzmir’in tatil beldeleri dahil olmak üzere İzmir’in her yerine ulaşım sağlayan metrodur.

İzmir’e ilk geldiğim gün, yani 8 Ocak günü, İzmir Metro’sunun biniş ücretinin 3 lira olduğunu görünce beynimden vurulma acısı nasıl oluyor hissetmiştim. En son geldiğimde 2,75 TL olan biniş ücretine 25 kuruşluk zammın bir anda yapılmaış olması beni şoke etmişti. Lakin dün yaşadığım şoku hissedince “Bu yaşadığım neymiş ki?” dedim içimden.

Üniversite arkadaşımın nişanına katılmak için oturmuş olduğum Göztepe’den, Buca Şirinyer’e gitmem gerekiyordu. İstikamet şu yönde olacaktı; Göztepe Metro’dan Hilal Aktarma İstasyonu, Hilal Aktarma İstasyonu’ndan İzban ile Şirinyer durağı…

Tabii tekte değilim. Yanımda çok yakın arkadaşım ve arkadaşımın annesi de var. Onlarda sağ olsunlar nişana gelmişler… Anlayacağınız bu istikameti kullanacak 3 kişiyiz. Bu arada dipnot olarak belirtmek isterim ki Göztepe Metro’dan Hilal Aktarma İstasyonu toplamda 6 durak ve Hilal Aktarma İstasyonu’ndan Şirinyer Metro Durağı ise 2 durak.

Gel gelelim yaşadığım olaya…

Gidiş-Dönüş 62 TL Tutunca Ben

Öğle vaktinden sonra geç olmadan çıkalım, nişan evine ulaşalım dedik. İzmir Metro’sunda üç kişi içinde aynı kartı kullanarak (İzmirim Kart) İzmir Metro’suna giriş yaptım. Yani bir kart ile üç kişi için 9 TL burada gitti. Ardından Hilal Aktarma İstasyonu’na gelince aynı kart ile yine üç kişi olarak İzban Metrosu’nu kullanmak istedik. Fakat bir de ne duyayım? Aynı kart ile geçiş hakkı olmuyormuş. Kart ile bir kez geçiş yapılabiliyor ve aynı kartla geçiş sağlanmıyormuş. Eğer başka kart yoksa metroya girebilmek için adı “3-5 Bilet” olan “tek” kullanımlık kart almak gerekiyormuş. Bu kartın fiyatı ise 11 TL. İki kart aldık 22 TL. Etti mi size toplamda 31 TL? Gidiş-dönüş ücreti de toplamda oldu 62 TL. İzmir’den Biga’ya (ya da tam tersi) seyahat etmek için verdiğim otobüs bileti ücreti ise 65 TL… İçimden dedim ki 3 lira fazladan verip şehir değiştirsem daha iyi olurdu yani!

İnanır mısınız o an yaşadığım şok, gün boyunca sadece İzban Metrosu için 44 TL para harcamış olmam ve tüm bunlar haricinde bu sistemin 1 yıldır işliyor olması ve her şeyi bir kenara bıraktığımda bu duruma alışılmış olması beni şok üstüne şok etti.

Yol boyunca kendimi sürekli olarak bunu düşünerek kurdum, kurdum, kurdum… Kendi kendime o kadar çok sinir oldum ki! Aklımda da bu konuyla ilgili olarak tek bir düşünce oluştu. O da “Bu parayı sırf İzmir’i boydan boya dolaşan tramvaya yapılan harcamayı çıkartmak için alıyorlar.” oldu. Ben hayatımda böyle bir soygun ve böyle bir kazıklanma stilini ilk defa görüyor ve yaşıyorum.

İki durak için 11 TL vermiş olduğuma yanayım mı üzüleyim mi, insanların bu duruma alışmış olmasına kızayım mı, görevlilerin “tek kart ile 1 kez geçiş yapabilirsiniz” demesinden ötürü artık cebimde 3-4 tane kart mı taşımalıyım bilemedim doğrusu?!

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.