Kıdem Tazminatı Tavan Tutarı Belli Oldu!

İşten ayrılan çalışanlara 1 Temmuz 2019 tarihinden itibaren uygulanacak olan kıdem tazminatı tavan tutarı belli oldu.

Kıdem Tazminatında Yeni Tavan Ne Kadar?

1 Temmuz 2019 tarihinden sonra işten ayrılanlara uygulanacak olan kıdem tazminatında tavan belli oldu. Memur maaşı kat sayılarının artmasıyla birlikte kıdem tazminatı tavanı da arttı. Çalışanların 2019 yılı temmuz – aralık döneminde ne kadar kıdem tazminatı alabileceğinin ve kıdem tazminatının nasıl hesaplanacağı bilgileri haberin devamında…

2019’un İlk Yarısında kıdem Tazminatında Tavan 67.017 Liraydı  

İş sözleşmesiyle çalışanlara işten ayrılmaları halinde işverenleri tarafından her yıl 30 günlük brüt ücret tutarı üzerinden hesaplanmak suretiyle kıdem tazminatı ödeniyor. Yüksek ücret alan çalışanlara ise tavan tutar üzerinden tazminat ödeniyor. Belirlenen kıdem tazminatı tavan tutarları her yılın ocak ve temmuz aylarında artırılıyor. 2019 yılının ilk altı aylık döneminde kıdem tazminatı tavan tutarı 6.017 lira olarak uygulandı.

Yeni Kıdem Tazminatı Tavan Tutarı 6.380 Lira

TÜİK tarafından haziran ayına dair enflasyon rakamlarının açıklanmasından sonra memur maaş katsayısı da arttı. Bununla bağlantılı olarak işçi çalışanlara yılın ikinci yarısında uygulanacak kıdem tazminatı tavanı da artış kaydetti. Kıdem tazminatı yüksek maaşla çalışan işçilere 1 Temmuz 2019’dan itibaren 6.380 lira olarak hesaplanarak ödenecek. Aynı iş yerinde 10 yıllık çalışma süresi bulunan ve yüksek maaş alan bir çalışan işten ayrılması halinde yeni tavan tutara göre 63.800 lira kıdem tazminatı alacak.

Kıdem Tazminatı Nasıl Hesaplanır?

Kıdem tazminatı işçi statüsünde çalışanlara ödenen aylık brüt ücrete çalışana ödenen yemek, yol, kira yardımı, yakacak, bayram harçlığı, prim, teşvik, ikramiye, kıdem ücreti gibi diğer tüm ölçülebilir tutarların ilave edilmesi ile hesaplanır.

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı