Kılıçdaroğlu’ndan Erdoğan’a İş Bankası Cevabı!

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan İş Bankası açıklamasına cevap verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Dün İş Bankası Hakkında Konuşmuştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün ak Parti’nin Türkiye Büyük Millet Meclisi’ndeki AK Parti Grup Toplantısı’nda çeşitli açıklamalar yaparak Türkiye İş Bankası’ndan da bahsetmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında İş Bankası haber değeri taşıyan bazı açıklamalar yapmış ve Türkiye İş Bankası’nın TBMM’de ele alınıyor olduğunu, alınacak olan karardan sonra Banka’nın Hazine’nin malı olacağını, Mustafa Kemal Atatürk’ün de İş Bankası’nın halkın olmasını istediğini, bu yönde yapılan çalışmalar ve görüşmeler sonucunda Hazine’ye aktarılacağını söylemişti. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’ndan bu konuşmaya cevap niteliğinde bir açıklama geldi. Kılıçdaroğlu da bugün CHP’nin grup toplantısından sonra basın mensuplarına konuştu.

İş Bankası’nın Hazine’ye Devri Yasal Olarak İmkansız

Kemal Kılıçdaroğlu açıklamasında İş Bankası’nın Hazine’ye aktarılmasının yasal olarak imkansız olduğunu, bu gibi konuşmaların gündemi saptırmak adına yapılan tuzak konuşmalar olduğun söyledi. CHP lideri Kılıçdaroğlu, İş Bankası’nın Hazine’ye devri ile ilgili söylemlerin tuzağına düşmeyeceklerini de belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yaklaşık olarak 4 ay gibi bir süre sonra yeniden gündeme taşınan İş Bankası’ndaki CHP’ye ait olan hisselerin Hazine’ye aktarılması ile ilgili konuşması hakkında sorulan soruları cevapladı.

Konuşmanın Amacı Gündemi Değiştirmek

Kılıçdaroğlu, İş Bankası hakkındaki tartışmaları sağlıklı bulmadığını, tartışmanın sağlıklı bir zeminde yapılmadığını, bunun gündemi saptırmaya yönelik bir açıklama olduğunu, ancak CHP olarak kendilerinin bu tuzağa düşmeyeceklerini, Türkiye’de mutfaklarda yangın olduğunu, işsizlik, dış politikalarda tıkanmalar gibi pek çok sorun olduğunu, kendisinin bunları dile getirmemesi için İş Bankası açıklamasının gündemi değiştirmek adına yapıldığını düşündüğünü söyledi.